Ponad rok zajęły prace konserwacyjne, które przywróciły dawną świetność emporze chóralnej, stanowiącej niezwykle cenny zabytek kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Pęzinie (gmina Stargard). Prace konserwacyjne współfinansowano z unijnych funduszy w ramach inicjatywy LEADER, objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Zakończenie prac stało się okazją do uroczystego spotkania mieszkańców i pasjonatów historii w odnowionych wnętrzach kościoła.

Prace konserwacyjne obejmowały m.in. odnowienie parapetu empory oraz 16 obrazów umieszczonych w jej arkanach. Malowane na drewnie przedstawiają postaci ze Starego i Nowego Testamentu. Z okazji zakończenia prac, zaproszono mieszkańców Pęzina i Ulikowa do wysłuchania wykładów na temat dziedzictwa kulturowego miejscowości. Wykład w klimatycznym wnętrzu kościoła poprowadził dr hab. Marcin Majewski, Dyrektor Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Stargardzie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Szczegóły konserwacji empory przybliżył natomiast mgr Przemysław Manna. Wykłady dotyczące zarówno bogatej historii kościoła, jak i Pęzina oraz okolicznych miejscowości gminy Stargard wzbudziły duże zainteresowanie. Dla grona licznych gości parafia w Pęzinie przygotowała poczęstunek w świetlicy wiejskiej.

Wzniesiony w XVI w. kościół jest nierozerwalnie związany z dziejami rodu von Borcke. Dawną historię rodu w interesujący i przystępny sposób przybliżył zebranym dyrektor stargardzkiego muzeum. Wiele miejsca poświęcił także bogatemu wyposażeniu kościoła. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. o pochodzeniu wapiennych tablic nagrobnych oraz odkryciach archeologicznych, dokonywanych jeszcze przed wojną w obrębie Pęzina. Wykonana w drugiej połowie XVI w. drewniana epora jeszcze bardziej przykuwa teraz uwagę, dzięki detalom wyeksponowanym przez konserwatorów.

To kolejny już etap żmudnych prac remontowych w świątyni. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu Powiatu Stargardzkiego zdołano wyremontować wcześniej charakterystyczną wieżę, wzniesioną na rzucie kwadratu po zachodniej stronie kościoła.