Żaluzje fasadowe nie od dziś cieszą się dużą popularnością. Już te z napędem manualnym, który przecież wypierany jest obecnie na rzecz znacznie wygodniejszego i praktyczniejszego zasilania elektrycznego, robiły furorę w wielu zakątkach świata. Nic dziwnego, bowiem żaluzje zewnętrzne posiadają szeroką gamę zastosowań i korzyści płynących z ich użytkowania. Dlatego też wybierając rolety antywłamaniowe cena nie powinna grać pierwszych skrzypiec podczas decyzji o zakupie konkretnego modelu.

Rolety antywłamaniowe – co to właściwie jest?

Rolety antywłamaniowe stanowią system zasłonowy stosowany po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna. Ten drugi wariant jest dużo bardziej popularny i nie ma czemu się dziwić, ponieważ niesie on ze sobą o wiele więcej korzyści. Jak sama nazwa wskazuje, jedną z ról pełnionych przez tego typu zasłony jest ochrona budynku przed włamaniami. To chyba najpopularniejsza funkcja zewnętrznych rolet okiennych, choć – nie jedyna. Jest ich więcej, ale zanim do nich przejdziemy, skupmy się na bardziej technicznych aspektach. Ze względu na miejsce ulokowania rolet, dzielimy je na 4 główne rodzaje:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

To, który z nich wybierzemy, zależy, między innymi od tego, czy dopiero projektujemy i budujemy dom, czy też jest on już wykończony i użytkowany. Najlepiej decydować się na montaż rolet na etapie projektowania i budowania, ponieważ wówczas możemy umiejscowić skrzynkę rolety w nadprożu, co daje wymierne korzyści – skrzynka nie zasłania powierzchni okna, a do tego możemy ładnie ją zabudować, co ładniej komponuje się z fasadą budynku. Konstrukcja rolet jest bardzo prosta, a w jej skład wchodzą:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

Napęd elektryczny, o którym już wspominaliśmy, jest rekomendowany przez praktycznie każdego użytkownika i producenta rolet antywłamaniowych, ponieważ jest praktyczniejszy, wygodniejszy i łatwiejszy w montażu. To ostatnie może z kolei przełożyć się na niższą finalną cenę rolet zewnętrznych.

Żaluzje i rolety – czy to się opłaca?

Nie ulega wątpliwościom, że żaluzje i rolety są warte użytkowania. By nie być gołosłownymi, przytaczamy sześć powodów, dla których nasze zdanie prezentuje się w ten właśnie sposób.

  1. Ochrona przed upałami w porze letniej – roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia
  2. Ochrona przed mrozami w porze zimowej – roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu
  3. Ochrona przed włamywaczami – tu jednak warto nadmienić, iż, by roleta była godna miana „antywłamaniowej”, powinna spełniać kilka warunków. Powinna ona posiadać blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
  4. Ochrona przed hałasem niosącym się na zewnątrz.
  5. Ochrona naszej prywatności przed ciekawskimi spojrzeniami.
  6. (bonus) Upiększenie fasady budynku – tutaj na wyróżnienie zasługują, tak zwane, shutters.

Podsumowując, jeśli już podejmiemy słuszną decyzję o wyposażeniu swojego domu w rolety zewnętrzny, pamiętajmy o wyborze napędu elektrycznego i, jeśli to możliwe, róbmy to na etapie projektowania lub budowania domu!Co kryje się za cenami rolet antywłamaniowych? Znaleźliśmy aż sześć atrakcyjnych korzyści. Sprawdź je.