Powiatowi radni obradować będą podczas absolutoryjnej sesji w środę, 24 czerwca. Obok  uchwały w sprawie udzielenia absolutorium  Zarządowi Powiatu za ubiegły rok, przyjęty zostanie również  Raport o stanie powiatu. Dokument stanowi formę podsumowania i syntezy przedsięwzięć, zadań i projektów  podjętych oraz kontynuowanych przez powiatowy samorząd na przestrzeni ubiegłego roku. Kolejne istotne  punkty obrad, obok zatwierdzenia wykonania ubiegłorocznego budżetu i absolutorium, to decyzje w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności stargardzkiego szpitala,  sprawozdania finansowego a także oceny sytuacji ekonomiczno- finansowej Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego ZOZ za 2019 r.  

Obrady absolutoryjnej sesji- inaczej niż w poprzednich latach- również toczyć się będą w warunkach obostrzeń wynikających ze stanu epidemii. Pozostaną więc zamknięte dla gości oraz dziennikarzy. Ich przebieg można śledzić na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa.

Podstawą do przyznania przez radnych wotum zaufania Zarządowi, będzie natomiast przyjęcie Raportu o stanie powiatu w formie uchwały. Konieczność przedłożenia takiego dokumentu wprowadziła znowelizowana ustawa o samorządzie powiatowym  z 11 stycznia 2018 r. Raport o stanie powiatu za 2019 r. obejmuje podsumowanie działalności Zarządu, zawierając informacje dotyczące wszystkich programów i przedsięwzięć oraz polityki realizowanej przez Powiat Stargardzki na rzecz mieszkańców. Dokument stanowi źródło niezbędnej wiedzy na temat funkcjonowania powiatowego samorządu oraz realizowanych jego staraniem projektów i przedsięwzięć.

W Raporcie ujęto zarówno projekty w obszarze szeroko pojętej infrastruktury, jak i zadania związane ściśle z oświatą, służbą zdrowia i opieką społeczną. Znajdziemy tu  przedsięwzięcia w sferze pomocy i wsparcia rodziny, osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem. Lektura Raportu przynosi też informacje na temat aktywnej współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi, której efektem są zrealizowane wspólnie programy, dedykowane poszczególnym grupom mieszkańców.

W dokumencie zawarto m.in. prognozę liczby mieszkańców powiatu w perspektywie do 2035 r., z podziałem według grup ekonomicznych. Za niepokojący uznano spodziewany spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym oraz utrzymujące się, niekorzystne tendencje demograficzne, których skutkiem będzie dalszy spadek liczby mieszkańców 10 gmin powiatu.

W Raporcie znajdziemy także analizę zadań i strategii, realizowanych przez Powiat Stargardzki w perspektywie lat 2016- 2023. Wiele miejsca w dokumencie zajęło podsumowanie zrealizowanych inwestycji drogowych- na czele z przebudową ulic Pierwszej Brygady i Marii Konopnickiej w Stargardzie, oraz ulicy Jana Pawła II w Dobrzanach, a także gruntownie przebudowanej ulicy Wojska Polskiego w Dolicach, jako odcinka drogi powiatowej. Informując o zrealizowanych inwestycjach podkreślano znaczenie finansowego udziału gmin oraz przyznanych dotacji  z Funduszu Dróg Samorządowych. Z lektury Raportu wynika, że łączna długość dróg powiatowych według stanu na 31 grudnia 2019 r. wynosi obecnie ok. 474 km.

Kolejną istotną część dokumentu wypełniają informacje o zrealizowanych zadaniach w zakresie polityki społecznej. Znajdziemy tu przede wszystkim sprawozdanie o zakończonej sukcesem modernizacji Domu Pomocy Społecznej w Dolicach.  Przebudowano tu pomieszczenia parteru. Do użytku przekazana została również nowa winda, której zakup oraz instalacja były możliwe dzięki dotacji  PFRON- u. Z Raportu dowiadujemy się również o działaniach powiatu w zakresie pieczy zastępczej. Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r., w powiecie funkcjonowało 179 rodzin zastępczych oraz 3 rodzinne domy dziecka, w których przebywa łącznie 278 dzieci. Wiele miejsca poświęcono też zadaniom, zrealizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ubiegłym roku.

Lektura Raportu przynosi również wiele cennych informacji odnośnie funkcjonowania oświaty i służby zdrowia- szczególnie działań podejmowanych przez Zarząd Powiatu w związku z sytuacją finansową szpitala. Znajdziemy tu również dane na temat przedsięwzięć, których celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców powiatu, włącznie z wyszczególnionymi zakupami inwestycyjnymi dla Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej i strażaków- ochotników. Warto zatem sięgnąć po ten dokument, chcąc wiedzieć więcej o zadaniach, problemach i wyzwaniach podejmowanych na co dzień przez powiatowy samorząd.