Podane we wtorek oficjalne wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości prowokują do dyskusji, przy okazji rozpalając emocje. W skali kraju zdało 74 proc. maturzystów. Do poprawki zaplanowanej na 8 września przystąpi ok. 17 proc. z nich. Ponad 8 proc. absolwentów do matury podejdzie ponownie za rok. Egzaminacyjna średnia dla Pomorza Zachodniego wyniosła 71 proc. Na tym tle wyniki szkół ponadpodstawowych Powiatu Stargardzkiego godne są odnotowania.

Uprzedzając analityków, komentatorów i ekspertów, z których część załamuje ręce nad znanymi już oficjalnie  wynikami tegorocznych matur, wypada przypomnieć, że odbywały się one w warunkach odbiegających dalece od normy. Bez precedensu było już samo przesunięcie terminu egzaminów. Dodatkowo maturalny stres potęgowały lęk i niepewność czasu pandemii. Warto wziąć to pod uwagę, dokonując oceny wszystkich danych.

A w przypadku sześciu szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez Powiat Stargardzki prezentują się one znakomicie- także na tle regionu, dostarczając powodów do dumy. Liderem tabeli okazało się I Liceum Ogólnokształcące. „Stary Ogólniak” poprawił też średnią  wobec ubiegłorocznych danych, osiągając  poziom zdawalności rzędu 98,9 proc. Poprzeczka poszła więc w górę, i to mimo chaosu pandemii. W I LO matury nie zaliczyły jedynie dwie osoby, które swoich sił spróbują ponownie we wrześniu. Swoją średnią poprawiło także II LO, gdzie maturę zaliczyło 81,02 proc. absolwentów, przy czym 26 osób nie zdało z czego 21 czeka wrześniowa poprawka.

W porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowano  pogorszenie wyników w technikach. Wynika ono ze „specyfiki” części kierunków, takich jak technik technologii drewna oraz technik obsługi turystycznej,  których absolwenci nie poradzili sobie z maturalnym wyzwaniem, obniżając wynik.

I tak średnia dla Zespołu Szkół nr 1 wyniosła blisko 62 proc. ogółu zdanych egzaminów maturalnych. Matury nie zaliczyło tu 54 absolwentów, natomiast egzaminy poprawkowe czekają 22 z nich. Najlepiej poradzili sobie absolwenci techników o specjalnościach: technik informatyk i technik elektryk.

Zespół Szkół nr 2 może pochwalić się z kolei średnią zdawalnością ponad 66 proc. Spośród 37 absolwentów, którzy nie zaliczyli matury, egzamin poprawkowy czeka 28 z nich. W „Dwójce” najlepsze wyniki odnotowano wśród maturzystów techników o specjalnościach: hotelarstwo, informatyka i logistyka.

Ubiegłoroczną średnią utrzymał natomiast Zespół Szkół Budowlano- Technicznych z wynikiem ponad 42 proc.  Na tym tle zaskakująco wobec ubiegłorocznych, korzystnych wyników (średnia wyniosła wtedy blisko 75 proc.), wygląda poziom osiągnięty przez Zespół Szkół nr 5., gdzie zdawalność wyniosła prawie 27 proc.

Ogółem, podsumowując wyniki osiągnięte przez wszystkie szkoły ponadpodstawowe, Powiat Stargardzki może pochwalić się wynikiem 75,44 proc. ogółu zdanych egzaminów maturalnych. Oficjalne wyniki cieszą tym bardziej, że dyrektorzy  potwierdzili poziom swoich szkół,  zmagając się jednocześnie z wyzwaniami warunków pandemii.