Okolicznościową wystawą w plenerze, przed obecną siedzibą Książnicy przy Wojska Polskiego 3, uroczyście zainaugurowali obchody Cudu nad Wisłą stargardzcy bibliotekarze. Na plenerową ekspozycję składają się m.in. plakaty agitacyjne z tamtego czasu, gdy na przedpolach Warszawy miało miejsce decydujące starcie armii odrodzonej Rzeczypospolitej z nawałą bolszewicką. Można również obejrzeć prezentację księgozbioru poświęconemu wydarzeniom, określanym mianem Cudu nad Wisłą.

Jedno z największych zwycięstw Wojska Polskiego, które zaliczono do 18, przełomowej batalii w dziejach świata, bibliotekarze Książnicy postanowili uczcić plenerową wystawą, przybliżającą wydarzenia, okoliczności oraz przebieg bitwy, toczącej się na przedpolach Warszawy od 13 do 25 sierpnia 1920 r.  Organizatorzy zadbali przy tym o atrakcyjną oprawę przedsięwzięcia. Oprócz prezentacji księgozbioru i plakatów agitacyjnych- zarówno polskich, jak i bolszewickich, zaplanowano także odczytanie fragmentów wspomnień Józefa Drążkiewicza- świadka historii, wtedy 16- latka.

Inauguracja czwartkowej wystawy oraz towarzyszących jej przedsięwzięć zostanie zarejestrowana. Powstanie dzięki temu rocznicowy film, dostępny w sieci oraz na portalach społecznościowych Książnicy Stargardzkiej. Do udziału w ekspozycji zaproszona została również młodzież, która przygotuje okolicznościowe malowidło na dziedzińcu Książnicy.

Ekspozycję poświęconą Bitwie Warszawskiej można oglądać do 31 sierpnia 2020 r.  Będą jej towarzyszyć jubileuszowe wydarzenia i happeningi organizowane- jak zapewnia Książnica Stargardzka- w reżimie sanitarnym oraz zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Do końca sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 10- 17 poznać więc można historię najważniejszej bitwy, która zdecydowała o dalszych losach Polski i Europy.

Uwagę przykuwają ciekawostki związane z przygotowaniami oraz przebiegiem samej batalii, a także zbiory  dotyczące Polski w okresie międzywojennym. Godne odnotowania są przede wszystkim wydane w latach 30. pisma Józefa Piłsudskiego, których treść prowokuje do refleksji nad sytuacją sprzed stu lat oraz wybiegającym w przyszłość, politycznym zmysłem Marszałka dostrzegającego nowe szanse i zagrożenia, jakie niosły  kolejne dekady XX wieku dla Niepodległej.