Umowę w tej sprawie z zarządem fundacji podpisał Wicestarosta Łukasz Wilkosz. WTZ Dzwonowo utworzyło w 2003 r. Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo, prowadząc Warsztaty, współpracujące ściśle z Powiatem Stargardzkim, który na podstawie przepisów ustawy o samorządzie powiatowym, przekazuje dofinansowanie kosztów tworzenia i działalności placówki. Po wieloletniej współpracy Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo złożyło jednak wniosek o rozwiązanie umowy z Powiatem Stargardzkim. W tej sytuacji władze powiatu rozpoczęły poszukiwanie nowego podmiotu, który przejąłby prowadzenie WTZ w Dzwonowie.

Zmianę organizacji, która zajmie się prowadzeniem placówki poprzedziły konsultacje, zakończone przyjęciem trójstronnego porozumienia w sprawie przejęcia prowadzenia WTZ Dzwonowo przez Fundację „Nowe Możliwości”. Zgodnie z przyjętym porozumieniem, fundacja od 1 stycznia 2021 r. przejmie prowadzenie Warsztatów. Szczegółowe zasady współpracy między fundacją a władzami powiatu, reguluje umowa, formalnie przyjęta i podpisana w siedzibie Starostwa.

Siedziba Fundacji „Nowe Możliwości” mieści się w Rurzycy, nieopodal Klinisk Wielkich w powiecie goleniowskim. Na podstawie dokumentów przedłożonych w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie uznano, że organizacja spełnia wszelkie przesłanki upoważniające do prowadzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej na terenie powiatu stargardzkiego.

Po przejęciu placówki przez „Nowe Możliwości” od Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo, działalność WTZ będzie prowadzona w dotychczasowym miejscu, czyli budynku Szkoły Podstawowej Marianowo, Filia w Dzwonowie 62. Fundacja zawrze również umowę najmu pomieszczeń, w których prowadzony jest WTZ z właścicielem nieruchomości na minimum 5 lat. W spisany porozumieniu ustalono również, że wyposażenie Warsztatów, którego zakup sfinansowano z dotacji PFRON i Powiatu Stargardzkiego, nieodpłatnie przekazane zostanie Fundacji „Nowe Możliwości”, podobnie jak wszystkie składniki majątkowe stanowiące wyposażenie WTZ.

Fundacja z dniem 1 stycznia 2021 r. stanie się również pracodawcą dla kadry zatrudnionej w WTZ Dzwonowo, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy. Placówka w Dzwonowie zatrudnia łącznie 13 osób. Warsztat jest placówką pobytu dziennego, obejmująca opieką i rehabilitacją 40 osób w wieku powyżej 18 roku życia posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej.

W statucie Fundacji „Nowe Możliwości”, które od Nowego Roku przejmują prowadzenie WTZ Dzwonowo czytamy, że organizacja stawia sobie za cel m.in. stworzenie nowego standardu placówek edukacyjno- terapeutycznych oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich integracji ze społecznością lokalną.

Na zdjęciu: moment podpisania umowy z Fundacją "Nowe Możliwości" przez Wicestarostę Łukasza Wilkosza oraz przedstawicieli władz fundacji.