Wertykulacja oraz aeracja trawnika

Jeśli zależy nam na utrzymaniu naszego pięknego i zdrowego trawnika, konieczna jest jego pielęgnacja. Wymaga ona od nas koszenia, nawożenia oraz uzupełniania ubytków po zimie. Bardzo często trawnik ulega szybkiemu i nadmiernemu zagęszczeniu, przez co tworzy zwartą darń. Problem jest w tym, że nie jest ona przepuszczalna dla wody oraz powietrza. Właśnie dlatego warto się zdecydować także na zabiegi regeneracyjne dla naszego trawnika, jak na przykład wertykulacja i aeracja.

W trakcie wzrostu trawnika, rośliny rosną coraz ciaśniej. Bryła korzeniowa staje się więc poprzerastana. Przez to ograniczona zostaje wymiana wody oraz powietrza w glebie. Zadaniem aeracji oraz wertykulacji jest rozluźnienie powierzchni trawnika i ułatwienie dostępu do wody, tlenu i nawozów. Pobudzają one także trawę do krzewienia się. W ten sposób trawnik bez problemu wypiera mech i korzenie chwastów, przez co staje się o wiele bardziej estetyczny i odporny na deptanie. Takie zabiegi robi się zarówno na trawnikach ozdobnych, jak i sportowych.

Wertykulacja

Zabieg ten polega na pionowym cięciu darni oraz wyczesywaniu z niej resztek butwiejącej trawy i mchu. Tworzymy więc na powierzchni warstwę filcu. Nacięcia zazwyczaj wykonuje się za pomocą urządzeń, które są wyposażone w stalowe noże. Okazuje się, że najlepszy efekt otrzymujemy wykonując rowki w formie szachownicy. Jeśli wykonujemy ten zabieg pierwszy raz, warto jest zrobić próbę na mniej eksponowanym fragmencie trawnika. Pamiętajmy o tym, że wertykulację należy poprzedzić skoszeniem trawy do wysokości 3 centymetrów. Konieczne jest także podlanie trawnika.

Jeśli już wykonamy wertykulację powinniśmy zagrabić trawnik oraz usunąć zebrane resztki darni. Mogą w nich zalegać zarodniki grzybów. Zadaniem wertykulacji jest pobudzenie trawy do wzrostu oraz rozrzedzenie zbyt gęstego podsiewu nasion trawy.

Aeracja

Polega ona na napowietrzaniu strefy korzeniowej trawnika. Polega na nakłuwaniu darni i tworzeniu kanalików wentylacyjnych. Zazwyczaj stosuje się do tego lite bolce lub puste rurki z zaostrzonym brzegiem. Warto pamiętać o tym, że bolce rozsuwają glebę i ugniatają ją na obrzeżach, a rurki wycinają wałeczki darni i wyrzucają je na powierzchnię naszego trawnika. W zależności od stanu naszej trawy wykonuje się aerację powierzchniową lub aerację wgłębną. Wszelkie wyrzucone korki ziemi z darnią należy wygrabić i usunąć z trawnika. Powstałe kanaliki warto zasypać piaskiem. Oczywiście po wykonaniu wszystkich czynności należy nisko skosić trawnik i zwilżyć go wodą. Sprawdź to zakładanie trawników.

Kiedy zdecydować się na takie zabiegi?

Zazwyczaj są one przeprowadzane wiosną, czyli w marcu lub kwietniu. Właśnie w tym czasie trawa najlepiej się regeneruje. Oczywiście zabiegi te można powtórzyć drugi raz w sezonie, na przykład pod koniec lata. Wertykulację najczęściej wykonuje się po 2 latach użytkowania trawnika. Aerację najczęściej po 4 sezonach. Powinniśmy decydować się na te zabiegi, jeśli mamy do czynienia z glebami gliniastymi oraz powierzchniami często deptanymi.