Bez dostępu do światła, nie tylko naturalnego, lecz także sztucznego, nie jest możliwa w pełni efektywna praca. Trudno też o zupełne zrelaksowanie się, jeśli światło ma mało kojącą, ostrą barwę. Chcesz wiedzieć, na co oprócz designu zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie do swojego mieszkania? Przeczytaj ten poradnik!
Funkcje oświetlenia
Oświetlenie może spełniać różne funkcje – pobudzać do pracy, ułatwiać skupienie, tworzyć atmosferę odpoczynku, umożliwiać wykonywanie precyzyjnych czynności lub je utrudniać. W związku z tym każdy producent lamp, projektując swoje wyroby, zastanawia się nie tylko nad ich designem, lecz również nad ich – uzależnionym często od pomieszczenia – przeznaczeniem. W łazience i kuchni warto np. zastosować światła punktowe, które ułatwiają robienie makijażu lub gotowanie. W holu zaś można wykorzystać dekoracyjną możliwość oświetlenia, ustawiając na konsoli lampę o wyjątkowym wyglądzie. Podczas wyboru żarówek nie zapomnij zwrócić uwagi na ich temperaturę barwową. Aby wprowadzić do sypialni lub salonu nastrój relaksu, wybierz światło o niskiej temperaturze barwowej, czyli ciepłe. Urządzając zaś biuro w domu, zdecyduj się na oświetlenie o niższej temperaturze, chłodne i pobudzające umysł.
Rodzaje oświetlenia
Producent oświetlenia nie bez powodu tworzy zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe oraz dekoracyjne. To właśnie wykorzystanie wszystkich trzech rodzajów we wnętrzu sprawia, że nabiera ono spójnego charakteru i nie odczuwamy w nim braku jakiegokolwiek źródła światła. Aranżacja domu lub mieszkania, która zapomina o tym, że oświetlenie może mieć decydujący wpływ na tworzony w pomieszczeniu nastrój, to niezbyt udana aranżacja. Aby kuchnia czy salon prezentowały się naprawdę zachwycająco i spełniały wszystkie swoje praktyczne funkcje, nie możesz poprzestać na umieszczonym na środku sufitu żyrandolu.
Ogólne
Oświetlenie ogólne należy zlokalizować w centrum wnętrza, gdyż to właśnie ono rozświetla całe pomieszczenie. Jeśli dany pokój jest wyjątkowo przestronny lub gdy kuchnia, jadalnia i salon tworzą jedno pomieszczenie, umieść więcej niż jedno źródło światła, nie zapominając o spójności i symetrii. Pamiętaj też, że każdy producent lamp może specjalizować się w innym rodzaju i stylu oświetlenia, dlatego podczas swoich poszukiwań nie poprzestawaj na jednej marce.
Miejscowe
Miejscowe oświetlenie pomaga dokładnie oświetlić te miejsca, w których podejmujemy konkretne działania, np. doświetla blat kuchenny, ułatwiając przygotowywanie posiłków, lub toaletkę, umożliwiając wykonanie makijażu. Modnym, estetycznym i praktycznym pomysłem jest umieszczenie oświetlenia przy (lub w) stopniach schodów.
Dekoracyjne
Oświetlenie pełni również funkcję dekoracyjną, o której nie należy zapominać, gdyż to właśnie dzięki niej czujemy się dużo lepiej w naszym domu. Za pomocą właściwie dobranych lamp możesz stworzyć wyjątkowy nastrój (szczególnie ceniony podczas relaksu, świąt i uroczystości) czy podkreślić piękno umieszczonej w witrynie ceramiki.