Samochodem za granicę. Sprawdź, jak przygotować auto na wyjazd!

Wyjazd za granicę autem to jedno z najpopularniejszych sposobów na dotarcie na wymarzony urlop. Jest szczególnie opłacalny przy większej liczbie pasażerów, a dodatkowo jest wygodny, umożliwiając zboczenie z trasy w ciekawe miejsca, czy zaplanowanie podróży etapami, aby jazda nie była męcząca. Jednak przed wyruszeniem w trasę, należy odpowiednio przygotować samochodów, aby podróż przebiegła komfortowa i bezawaryjnie. O czym należy pamiętać?

Kontrola stanu ogumienia

Kluczowe przed daleką podróżą jest sprawdzenie stanu ogumienia. W końcu opony to jedyny punkt styku auta z nawierzchnią, a ich stan znacząco wpływa na bezpieczeństwo, komfort jazdy i zużycie paliwa. W przypadku znacznego zużycia bieżnika, widocznych uszkodzeń, czy jazdy na jednych oponach dłużej niż 10 lat, należy bezzwłocznie wymienić ogumienie na nowe. Idealnym miejscem do tego jest https://noweopony.pl/opony/letnie/195/65/r15 sklep internetowy z oponami Opony letnie klasy średniej lub premium zwiększą przyczepność nawet przy wysokich temperaturach.

Kontrola stanu technicznego pojazdu

Przed każdą długą podróżą warto wykonać przegląd samochodu i wykonać ewentualne naprawy. Konieczność skorzystania z pomocy drogowej i mechanika w długiej trasie może być kłopotliwa i droga, zwłaszcza jeśli auto będzie wymagało dłuższej wizyty u mechanika i trzeba będzie opłacić hotel. Należy również sprawdzić i uzupełnić płyny eksploatacyjne. Dzięki temu ryzyko awarii zostanie znacząco zmniejszone. Warto również sprawdzić poprawność działania klimatyzacji, aby zapewnić sobie komfortowe warunki w trakcie długiej jazdy.

Sprawdzenie wyposażenia auta

Ważną kwestią jest również sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie wyposażenia samochodu. W bagażniku nie powinno zabraknąć koła zapasowego, dojazdówki lub zestawu naprawczego i podstawowych narzędzi oraz komplet żarówek na wymianę. Należy również mieć trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim bandaże, gazy i nożyczki, a także jednorazowe rękawiczki, maseczka do przeprowadzania sztucznego oddychania, chusta trójkątna i koc termiczny. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić, jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w danym kraju, gdyż może się ono znacznie różnić od tego, co obowiązuje w Polsce. Przykładowo w kraju nad Wisłą nie ma wymagań, co do wożenia i wyposażenia apteczki samochodowej, ale wiele krajów jej wymaga. I chociaż podpisana przez większość krajów konwencja z 1968 roku zakłada, że wyposażenie auta powinno być zgodne z przepisami kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany, to w praktyce dyskusja z policjantem może być stresująca i bezowocna.

Nieznajomość przepisów szkodzi

Trzeba pamiętać, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Dlatego, chcąc się uchronić przed karami, które w wielu krajach są bardzo wysokie, dobrze jest sprawdzić przepisy ruchu drogowego w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Dobrym tego przykładem jest zakaz posiadania systemów antyradarowych w wielu krajach. Policjanci w Szwajcarii, czy Austrii mogą przeszukać samochód, aby upewnić się, czy nie znajduje się w nim CB radio.