Jak wygląda projektowanie zbiorników technologicznych?

Kiedy widzimy wielką konstrukcję lub skomplikowaną instalację, często zastanawiamy się w jaki sposób powstała. Jeśli zadajecie sobie to pytanie widząc ogromne zbiorniki na terenie zakładów chemicznych, to teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy. Gotowy zbiornik to wspólne dzieło wielu inżynierów i specjalistów, współpracujących już od etapu pierwszego szkicu. Projektowanie zbiorników magazynowych jest pierwszym etapem, od którego wszystko się zaczyna. Komputerowe obliczenia, szczegółowe rysunki i analizy wytrzymałościowe – to wszystko jest konieczne, aby zbiornik bezpiecznie służył przez długie lata. Gotowa i sprawdzona dokumentacja przekazywana jest następnie do realizacji.

Budowa i projektowanie zbiorników chemoodpornych

Aby dzieło inżynierów mogło zaistnieć w realnym świecie, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Jedna z najważniejszych wytycznych to miejsce posadowienia konstrukcji. To inwestor decyduje czy będzie ona umieszczona wewnątrz czy na zewnątrz budynku firmy. W zależności od przeznaczenia zbiornika, różne są wymagania w zakresie jego docelowej lokalizacji. Firma zajmująca się produkcją i dostawą tego typu wyrobów musi między innymi wiedzieć:

  • jakie będą zakładane warunki pracy zbiornika;
  • do czego będzie on wykorzystywany;
  • jakie akcesoria będą do niego podłączone;
  • a także jakie warunki panują w obecnej instalacji.

Nie jest tajemnicą, że za każdym gotowym i uruchomionym zbiornikiem kryje się stos fachowej dokumentacji. Inżynierowie muszą stworzyć na przykład schemat instalacji technologicznej, dokument zawierający zestawienie materiałów niezbędnych do montażu, szczegółowe rysunki wykonawcze, a także zakładany harmonogram prac. Inwestorowi, który decyduje się na projektowanie zbiorników procesowych, zamówionych u zewnętrznej firmy, pozwala to dokładnie oszacować koszty i czas potrzebny na wykonanie zadania. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli chodzi o projektowanie zbiorników z tworzywa.