Kolumny betonowe a żwirowe w geotechnice

Są grunty, które nie nadają się pod budowę, zwłaszcza dużych inwestycji, z uwagi na niską nośność podłoża. Na szczęście dzisiaj są sposoby na to, by zmniejszyć osiadanie i poprawić ich właściwości fizyczne. Przykładem tego typu technologii są kolumny betonowe i żwirowe. Czym się różnią?

Kolumny betonowe – opis technologii

Aby zapobiec osiadaniu fundamentów, ale też móc zmniejszyć ich wymiary w planie poprzez zwiększenie nośności stosuje się w geotechnice technologię polegającą na wylaniu betonowych kolumn. Wykonuje się je poprzez wtłaczanie masy w grunt za pomocą wibratora wgłębnego z rdzeniowym podawaniem materiału, którą jest w tym przypadku beton ubijalny. W ten sposób tworzy się trzony, które mają na celu zwiększenie sztywności podłoża, ograniczenie możliwości upłynnienia, a także zwiększenie stateczności zboczy. Na Pomorzu skuteczne i trwałe kolumny betonowe wykona firma Keller z oddziałem w Szczecinie, która specjalizuje się w tego typu pracach geotechnicznych. Dzięki nim nie tylko zmniejsza się głębokość posadowienia, ale i zapobiega się przemieszczeniom, jakie mogą wywołać drgania i trzęsienia ziemi. Najczęściej kolumny betonowe stosuje się do zagęszczania piasków i rekultywacji gruntów.

Jak wykorzystuje się kolumny żwirowe?

Kolumny żwirowe budowane są w podobny sposób do kolumn betonowych. W tym przypadku za pomocą wibratora wgłębnego w celu wzmocnienia obszaru wokół wykonywanego trzonu podaje się kruszywo. Aby móc stworzyć kolumnę żwirową, materiał musi być mokry. Tak więc podaje się również wodę, która wydostaje się przez dysze. Proces zagłębiania kruszywa w podłoże za pomocą zarówno wibracji, jak i samego ciężaru urządzenia powtarzany jest dopóty, dopóki nie uformuje zagęszczonej kolumny aż do powierzchni terenu.

Zdarza się, że podawany jest suchy materiał, wówczas od dołu sam proces wygląda podobnie, jednak nie używa się wody. W takiej sytuacji, chcąc przejść przez zagęszczone warstwy podłoża, trzeba zastosować wstępne podwiercanie.

Kolumny betonowe a żwirowe

Warto wiedzieć, że technologia tworzenia żwirowych i betonowych kolumn jest praktycznie taka sama. Co więcej, często tworzy się odmiany hybrydowe. W ich przypadku za pomocą tej samej maszyny podaje się i żwir, i beton. Pozwala to na uzyskanie jeszcze bardziej satysfakcjonujących efektów. Takie kolumny żwirowo-betonowe mogą mieć na przykład betonowy trzon i głowicę, a stopę żwirową.

Zalety kolumn żwirowych i betonowych

Kolumny żwirowe i betonowe mają wiele zalet. Cieszą się też ogromną popularnością. Przede wszystkim doceniane są za to, że materiały użyte do ich produkcji są naturalne, a więc przyjazne dla środowiska. Mimo tego jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, zarówno kolumny żwirowe, jak i betonowe, można zastosować niezależnie od warunków geotechnicznych i od głębokości. Wszystko to sprawia, że są chętnie wybieraną technologią, zawsze wtedy, gdy konieczne jest wzmocnienie nośności podłoża. Dzięki tego typu kolumnom geotechnicznym można z powodzeniem realizować inwestycje budowlane, nawet na niespoistych gruntach.