Policjanci stargardzkiej komendy wspierani przez młodych policjantów adaptacji zawodowej na terenie naszego powiatu przeprowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, a także rowerzystów funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania niezgodne z prawem.

Jesień to pora roku, w której dni stają się coraz krótsze. Bardzo szybko zapada zmrok, a rano gdy wszyscy śpieszą się do pracy, czy też szkoły jest jeszcze ciemno. Dlatego ważnym jest, aby każdy uczestnik ruchu drogowego przestrzegał przepisów by tym samym nie dochodziło do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych – wypadków. Brak elementów odblaskowych, wyobraźni, a także pośpiech to jedne z czynników które mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Podczas zaplanowanych działań mundurowi szczególną uwagę zwrócili na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Szczególnym nadzorem objęte zostały przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach, oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Tylko podczas wczorajszych działań funkcjonariusze ujawnili kilkadziesiąt wykroczeń. To między innymi przekroczenie jezdni w miejscu niedozwolonym, przechodzenie na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, jazda wzdłuż po chodniku, jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy !!!

Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa każdego z nas.

mł. asp. Justyna Siwarska