Pracownicy, którzy decydują się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie za pracę. Przyciąga ich również jakość życia i wsparcie socjalne. Znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, produkcyjnej, ogrodniczej czy gastronomicznej. Ze względu na bliskość granicy jest to dość zrozumiały kierunek emigracji. Legalna praca daje możliwość kolejnych przywilejów m.in. zwrotu podatku dochodowego, który opłacał za nas pracodawca. Kwota wolna od podatku w Niemczech od 1 stycznia 2022 roku wynosi 10 347 euro. Jak odzyskać swój podatek szybko i bezproblemowo?
100% zwrotu podatku z Niemiec. To tylko kilka kroków
Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z Niemczech? W 2022 roku została ona podniesiona z 9 984 euro do 10 347 euro. Dzięki temu można uzyskać więcej nie płacąc podatku. O zwrot podatku z Niemiec może starać się każdy, kto pracował w tym państwie legalnie, a jego pracodawca odprowadzał za niego składki w formie zaliczek na rzecz podatku dochodowego. W tym celu konieczne jest złożenie zeznania podatkowego i dostarczyć je do urzędu skarbowego w Niemczech - Finanzamt. Po rozpatrzeniu wniosku przez urzędnika kwota zwrotu trafia na konto podatnika. Rozliczenie z Finanzamt jest możliwe nawet do 4 lat wstecz.
Status rezydenta - większe możliwości przy rozliczeniu podatku
Osoby posiadające status rezydenta w Niemczech stoją na uprzywilejowanej pozycji. Przede wszystkim mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, co jest korzystne finansowo. Dodatkowo przysługują im ulgi podatkowe m.in. ulga na dziecko. Powoduje to, że zwrot podatku jest dla nich wyższy. Co zrobić, aby otrzymać status rezydenta? Prawo o ubieganie się mają osoby, które przebywają w Niemczech na stałe powyżej 183 dni w danym roku podatkowym, a dochody w Niemczech stanowią 90% ich wynagrodzenia. Z kolei nierezydenci nie są zobowiązni dokonywać rozliczenia, ale jeśli chcą ubiegać się o zwrot podatku, to jest to jak najbardziej wskazane w celu jego otrzymania.