Niestety mimo wielu apeli do społeczeństwa, wciąż zdarzają się sytuacje wyłudzania pieniędzy od seniorów. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy, ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych. To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa jak najszybciej poinformujmy Policję o zaistniałej sytuacji.

Wczoraj do jednej z mieszkanek naszego miasta na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podając się za policjant przekazała poszkodowanej informację o tym, że jej wnuk miał wypadek samochodowy, w którym poszkodowana została kobieta w ciąży znajduje się w szpitalu i jeżeli chce, aby wnuk nie został zatrzymany musi wpłacić pieniądze na kaucję. Kobieta nic nie podejrzewając przekazała przybyłemu pod jej adres nieznajomemu mężczyźnie 20.000 złotych.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Pomimo licznych apeli Policji nadal zgłaszają się na Policję osoby, które padły ofiarą oszustw metodą „na policjanta czy wnuczka”. Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  • informuj Policję o każdej próbie oszustwa pod numerem alarmowym 112
  • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy
  • krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej
  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie
  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie
  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami

 

 

mł. asp. Justyna Siwarska