Podatki dla nas wszystkich są uciążliwe, ale bez nich państwu ciężko byłoby funkcjonować. Różnymi stawkami objęte są towar, usługi, a z naszych wynagrodzeń pracodawcy odprowadzają składki na podatek dochodowy. Nie inaczej jest w Niemczech, gdzie żyje i pracuje wielu polskich pracowników. Nasi zachodni sąsiedzi od lat przyciągają lepszymi zarobkami i jakością życia. Bliskość granicy ma tutaj duże znaczenie. Składanie zeznań podatkowych jest tam konieczne dla rezydentów, którzy przebywają w Niemczech dłużej niż 183 dni. Szukasz biura księgowego, które pomoże Ci w rozliczeniu podatku? Znajdź je na Rozliczpodatek.pl!
Rozliczenie podatku z Niemiec. System podatkowy w pigułce
Z pewnością wiesz, że legalne zatrudnienie oznacza, że pracodawca płaci za nas podatki. W Niemczech występują cztery progi podatkowe. Od wysokości wynagrodzenia przez cały rok zależy, do jakiej stawki zostaniemy zaliczeni. Dotyczy to przede wszystkim rezydentów podatkowych, którzy dodatkowo mogą skorzystać z przysługujących ulg podatkowych - m.im. rozliczenia wspólnie z małżonkiem, kwoty wolnej od podatku czy ulgi na dziecko. Całość wynagrodzenia znajduje się na specjalnej karcie podatkowej - Lohnsteuerkarte, która jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. To na jej podstawie przygotowywane jest zeznanie podatkowe.
A co, gdy nie masz meldunku i pracujesz sezonowo?
Nierezydenci nie muszą wysyłać zeznania podatkowego do Finanzamt. Mogą jednak starać się o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec. W tym celu rozliczenie podatku będzie konieczne, nawet jeśli wyjeżdżasz do Niemiec na krótkie okresy. To dodatkowe pieniądze w postaci od kilkuset do 1500 euro. Tyle wynoszą średnie kwoty zwrotu, które trafiają na konta polskich podatników pracujących w Niemczech.
Na https://rozliczpodatek.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/ sprawdzisz ranking najlepszych biur podatkowych, które uzyskały miliony euro dla naszych rodaków. Oddaj swoje podatki w ręce specjalistów i nie martw się niczym!