Podkłady medyczne - rodzaje. Gdzie i jak ich używać?

W każdej placówce świadczącej usługi medyczne, nieodzowne jest zachowanie higieny. Dzięki temu pacjent może bezpiecznie poddawać się badaniom i zabiegom, bez ryzyka zakażenia drobnoustrojami pochodzącymi od innej osoby. Jednocześnie lekarze i pielęgniarki pracują w komforcie i z przekonaniem, że w najlepszy możliwy sposób przyczyniają się do poprawy jakości życia pacjentów. Jakie są rodzaje podkładów medycznych i gdzie znajdują one zastosowanie?

Bibułowe podkłady na rolce

To najpopularniejszy rodzaj podkładów medycznych. Wykonane są one z bardzo przyjemnego w dotyku materiału – miękkiego, ciepłego i posiadającego pewien stopień chłonności, dający komfort np. w przypadku spocenia się czy użycia żelu ultrasonograficznego.

Rozwija się je podobnie jak ręczniki kuchenne czy papier toaletowy – podkłady nawinięte są na rolkę w postaci jednej beli materiału, ale z perforacjami umożliwiającymi oderwanie odpowiedniej ilości.

Znajdują zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie pacjenci zmieniają się bardzo szybko – a więc na kozetkach w gabinetach lekarskich, na łózkach aparatów USG i EKG, a także w tomografach czy rezonansach magnetycznych. Największą zaletą bibułowego podkładu na rolce jest możliwość jego bardzo szybkiego rozwinięcia i zwinięcia, a zatem następni pacjenci nie muszą długo czekać na swoją kolej.

Jednocześnie podkłady na rolce są dosyć mocne, co zapobiega ich przypadkowemu rozerwaniu w trakcie trwania zabiegu. Ich chłonność pozwala na zachowanie higieny i komfortu, jeśli zastosowano np. żel do USG lub do EKG.

Podkłady bibułowo-foliowe

Występują w formie rolki, podobnie jak podkłady foliowe, albo w postaci rozkładanych płacht. Miękki materiał jest w tym przypadku pokryty folią od spodu, co sprawia, że podkład jest nie tylko jeszcze bardziej higieniczny, ale też znacznie mocniejszy i bardziej odporny na wodę.

Podstawowym zastosowaniem tego typu podkładów jest ochrona sprzętu medycznego – zawija się w nie niektóre elementy urządzeń występujących w gabinetach ginekologicznych, stomatologicznych czy kosmetologicznych.

Część specjalistów preferuje podkłady podfoliowane także podczas wykonywania standardowych badań i procedur, dlatego decyduje się na ich stosowanie zamiast tradycyjnych podkładów bibułowych na rolce.

Podkłady włókninowe i włókninowo-foliowe

Od bibułowych podkładów odróżnia je zastosowany materiał – jeszcze delikatniejszy i jeszcze bardziej chłonny. Również występują w postaci rolek lub płacht. Mogą być podfoliowane, podobnie jak podkłady bibułowe.

Włókninowe podkłady szczególnie dużym powodzeniem cieszą się w miejscach, w których kluczowy jest komfort pacjenta – stosują je zatem rehabilitanci i fizjoterapeuci, lecz można je spotkać również w gabinetach pozostałych specjalistów, jeśli wygoda pacjenta ma dla nich szczególne znaczenie. Włóknina ułatwia pozostawanie w pozycji leżącej bez konieczności częstej zmiany pozycji, dlatego też wykonane z niej podkłady często znajdują się na łóżkach tomografów komputerowych i rezonansów magnetycznych, a także są szeroko stosowane w pediatrii.

Podkłady chłonne

Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią, dlatego znajdują zastosowanie zwłaszcza przy pacjentach niekontrolujących czynności fizjologicznych – zabezpiecza się nimi łózka i sprzęt do badań na oddziałach pediatrycznych, ginekologicznych, a także w domach opieki i hospicjach.

Poza skuteczną ochroną przed zmoczeniem, podkłady chłonne muszą być również wygodne, aby nie powodowały dyskomfortu czy odleżyn.

Różne podkłady medyczne stosowane są do odmiennych czynności z zakresu działań podejmowanych w placówkach medycznych. Ich rozłożenie na fotelu, kozetce i łóżku zapewnia komfort i higienę zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Duży wybór podkładów medycznych znajdziesz na https://mercant.pl/podklady-medyczne,cp46,pl.html. Utrzymanie w czystości miejsca, w którym przebiega badanie i gdzie wykonywane są procedury medyczne, ma ogromne znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo pacjenta w trakcie korzystania z usług przychodni czy gabinetu specjalistycznego.