Wylewka samopoziomująca – co to jest, ile kosztuje, jak zrobić?

Gdy w domu dochodzi do dużych prac remontowych każdy chce jak najbardziej usprawnić sobie pracę. Dzięki nowym technikom i sprzętom dostępnym na rynku jest to coraz prostsze. Gdy w grę wchodzi położenie podłogi czy paneli na idealnie wyrównanej powierzchni budowlańcy zazwyczaj korzystają ze starych technik, które są czasochłonne i mało komfortowe w użyciu. Warto dowiedzieć się więcej o nowinkach budowlanych, dzięki którym remonty stają się wręcz dziecinnie proste.

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Wśród standardowych wylewek betonowych czy cementowych dostępna jest również wylewka samopoziomująca. Produkt ma formę proszku, który w składzie ma cement lub anhydryt oraz dodatkowo czynnik upłynniający. Przed użyciem wylewki należy połączyć ją w odpowiedniej proporcji z wodą, a to nada jej charakterystyczną lejącą się formę. Na budowie ma ona uniwersalne zastosowanie, ponieważ nada się zarówno pod panele, płytki ceramiczne, czy wykładzinę PCV. Wszystko dzięki temu, że produkt nadaje idealnie gładką powierzchnię, która tworzy solidną podstawę do wielu prac remontowych.

Wylewka samopoziomująca jest coraz bardziej popularna nie tylko ze względu na komfort użycia, ale także oszczędność czasu i pieniędzy.

Jaka jest minimalna grubość wylewki samopoziomującej?

Jak sama nazwa wskazuje, masa samoistnie się wyrównuje tworząc powierzchnię bez nierówności. Dzięki swojej konsystencji wypełnia przestrzeń zachowując swój poziom. Wylewki możemy podzielić na cienkowarstwowe i grubowarstwowe w zależności od tego do czego chcemy ich użyć. Wylewki grubowarstwowe służą do wypoziomowania gruntu i mogą mieć nawet do 10 cm grubości, a wylewki cienkowarstwowe używane są jako podkład np. pod panele podłogowe i mają zazwyczaj do 50 mm grubości. Minimalna grubość wylewki samopoziomującej to 1 mm cienkowarstwowej masy. Należy pamiętać, że od grubości wylewki zależy czas jej schnięcia. Dostępne są produkty szybkoschnący, które zastygają nawet po 15 minutach, ale użycie grubej wylewki może skutkować schnięcie nawet przez kilka tygodni. Nie należy rozpoczynać kolejnych prac wcześniej niż po 24h od wylania masy.

Czy trzeba gruntować przed wylewką samopoziomującą?

Gruntowanie podłoża przed wylaniem masy nie jest obowiązkowe. Należy pamiętać jednak o tym, że jeżeli kładziemy wylewkę samopoziomująca na betonie warto go wcześniej przygotować. W tym przypadku idealnie sprawdzi się impregnat do posadzek, który sprawi, że wylewka będzie miała lepszą przyczepność. Ten zabieg najlepiej powtórzony dwukrotnie sprawi, że praca będzie szybsza i łatwiejsza.

Ile kosztuje zrobienie wylewki samopoziomującej?

Szacunkowa wycena zrobienia wylewki samopoziomującej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od grubości wylewki, rodzaju i jej składu. Na 1 metr kwadratowy wylewki o grubości 1mm potrzeba zazwyczaj ok 1-1.7 kg produktu. Standardowe opakowanie zawiera 25 kg suchego produkt, a ich ceny mają dużą rozpiętość i wahają się od 45 do 130 zł. Zrobienie wylewki samemu jest na pewno tańsze niż zatrudnianie fachowców, ale należy doliczyć koszt poziomicy, wałka i innych sprzętów.