W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych policjanci stale prowadzą spotkania z dziećmi w wieku szkolnym, na których omawiane są podstawowe zasady bezpieczeństwa. W trakcie wizyt funkcjonariusze zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych, omawiają zasady przechodzenia przez jezdnię. Ważnym elementem policyjnej profilaktyki jest obszar hejtu, czyli agresji w internecie.
Rok szkolny w pełni jest to intensywny czas pracy również dla policjantów. W tym czasie nie można zapominać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, o których stale przypominają uczniom policjanci. W trakcie spotkań profilaktyczno-edukacyjnych policjanci omawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa, również szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mundurowi przypominają zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i korzystania z przejść dla pieszych. W tym punkcie policjanci zwracają uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych. Ważnym elementem policyjnej profilaktyki jest obszar hejtu, czyli agresji w internecie. Jest to problem, z którym należy się zmierzyć. Często z hejtem spotykają się najmłodsi jako bierni użytkownicy sieci internet. Hejterzy wykorzystują różne formy komunikacji w sieci, takie jak komentarze, wiadomości prywatne, wpisy na forach czy media społecznościowe, aby atakować innych ludzi i szerzyć nienawiść. W trakcie spotkań profilaktycznych żadne z zadanych pytań nie zostaje bez odpowiedzi. Na każde z chęcią odpowiadają zaproszeni do szkoły mundurowi.
Regularność takich spotkań z dziećmi i młodzieżą, to jeden z elementów edukacji o bezpieczeństwie. Właśnie przez takie działania staramy się kształtować pozytywny wizerunek służb mundurowych gdyż chcemy aby od najmłodszych lat dzieci wyrobiły w sobie poczucie, że gdy będzie taka potrzeba, to bez chwili zawahania mogą zwrócić się do nas o pomoc.
asp. Justyna Siwarska