Ósme Święto Pionierów Stargardu – hołd dla budowniczych miasta
Dzień Pionierów przyniósł mieszkańcom nie tylko radość, ale i przypomnienie o trudnych czasach. W ubiegły czwartek cała społeczność świętowała z wdzięcznością za pracę tych, którzy tworzyli nasze miasto.
  1. Wspomnienie pionierów, którzy zakładali miasto po II wojnie światowej.
  2. Różnorodne atrakcje dla dzieci i dorosłych na Rynku Staromiejskim.
  3. 8. Bieg Forsycji – sportowe obchody święta.
  4. Nowa wystawa plenerowa w Parku Chrobrego, promująca historię miasta.

„Dzień Pionierów jest okazją do świetnej zabawy, ale również do poznania dziejów naszych dziadków, rodziców i krewnych. Oni przybyli do Stargardu z różnych części Polski, przywożąc ze sobą regionalne zwyczaje i tradycje, które tutaj przekazywali następnym pokoleniom. Jesteśmy wdzięczni za to, że praktycznie od podstaw stworzyli dla nas nowe miasto. Właśnie dlatego co roku 12 maja wspólnie obchodzimy święto wszystkich stargardzian” – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Podczas święta nie zabrakło również edukacyjnych atrakcji dla najmłodszych. Quizy historyczne, konkursy z nagrodami i kreatywne warsztaty plastyczne to tylko niektóre z propozycji, które przyciągnęły tłumy na Rynek Staromiejski. Dzieci miały okazję, by nauczyć się historii miasta poprzez zabawę i interaktywne gry.

Tradycyjnie, Dzień Pionierów obchodzony był także w sportowym duchu. W 8. Biegu Forsycji uczestniczyli zarówno amatorzy, jak i bardziej doświadczeni biegacze. Trasy biegu wiodły przez malownicze alejki Parku Chrobrego, gdzie można było również podziwiać nową wystawę plenerową „Starogród i jego miejsca 2.0”.

Warto również wspomnieć, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne już teraz zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach. Tym razem mieszkańcy będą mieli okazję wcielić się w postacie z historii miasta podczas Stargardzkiego Korowodu Dziejów. Jest to wyjątkowa okazja, by jeszcze głębiej zanurzyć się w przeszłość naszej społeczności.


UM Stargard