Drugie miejsce XIX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2019” w Toruniu, zajęli również artyści grupy teatralnej „Pasja”, działającej przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Stargardzie. Obok zespołu „SpektakLuarni” z WTZ Dzwonowo, który zajął pierwszą lokatę, artyści „Pasji” wystąpią na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, podczas finałowej gali.

Albertiana” to nie tylko nagrody i możliwość występu na scenie najpiękniejszego teatru w Polsce. To przede wszystkim udowadnianie, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim,poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami.
Uczestnikami Festiwalu są: zespoły teatralne składające się z osób niepełnosprawnych intelektualnie, wokaliści niepełnosprawni intelektualnie.
Celem Festiwalu jest działanie na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez: promowanie twórczości teatralno- muzycznej osób niepełnosprawnych, ich aktywizację w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym, likwidowanie barier i przywracanie do pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Stargardzie działa z powodzeniem od wielu lat zespół teatralny „Pasja”. Tworzą go osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. za przedstawienie pt: „Tajemnice stargardzkiego młyna”. Spektakl opowiada o losach pracowników młyna, ich troskach, zmaganiach i dniem codziennym. Ważną postacią jest tu piękna młynarzowa, pod osłoną nocy zmieniająca się w kota, czyhającego na życie zatrudnionych w młynie parobków.

Zespół zdobył II miejsce w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2019.

Wielki Finał festiwalu nastąpi 18 marca 2019 r. Na deskach krakowskiej sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego zobaczymy wtedy artystów „Pasji” z WTZ Stargard, oraz grupę „SpektakLuarni” - laureatów pierwszego miejsca z WTZ Dzwonowo.

 

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.