Dwie oferty wpłynęły do Zarządu Dróg Powiatowych, który ogłosił przetarg na przebudowę ul. Jana Pawła II w Dobrzanach, stanowiącej odcinek drogi powiatowej 1740 Z. Ulica objęta projektem przebudowy, pełni funkcję głównej arterii komunikacyjnej miasta. Biegnąc przez Dobrzany umożliwia też dogodne skomunikowanie krajowej „10” w Suchaniu z drogą krajową nr 20 wiodąca przez Chociwel. Oprócz ruchu lokalnego przejmuje też tranzyt odbywający się przy wykorzystaniu powiatowej sieci dróg. Inwestycja została ujęta w tegorocznym budżecie Powiatu Stargardzkiego. Ma również szanse na dofinansowanie z przyjętego przez rząd Funduszu Dróg Samorządowych.

Swoje oferty w przetargu ogłoszonym przez ZDP złożyły firmy: „Maldrobud” z Myśliborza i „STRABAG”. Obie zaproponowały usługi, które mieszczą się w kosztorysie inwestorskim zarządcy drogi. Na sfinansowanie zamówienia ZDP zamierza przeznaczyć 5 mln 962 tys.  900 zł brutto. Wykonawca zobowiązany zostanie do realizacji wszystkich prac w terminie 160 dni od daty podpisania umowy. Firmę, z którą zarządcza podpisze umowę na wykonanie przebudowy ul. Jana Pawła II poznamy do końca tego tygodnia.

Jezdnia ulicy po przebudowie zostanie poszerzona do 7 metrów- na długości blisko kilometra (dwa pasy ruchu po 3,5 m). Przebudowane mają być również chodniki oraz zjazdy do posesji. Zakres prac obejmuje także wykonanie nowej kanalizacji deszczowej. Po gruntownej przebudowie wzrośnie komfort i bezpieczeństwo kierowców, zmuszonych dotychczas do pokonywania odcinka ulicy, ułożonej ze zniszczonych płyt betonowych. Przejazd przez wykruszone   łączenia płyt dodatkowo generuje drgania i hałas, uciążliwe dla mieszkańców budynków sąsiadujących z drogą.

Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Powiatu Stargardzkiego. Część kosztów w ramach wkładu własnego pokryje również Gmina Dobrzany. ZDP aplikowało też o dofinansowanie projektu z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycję umieszczono na wstępnej liście z dotacją, która może wynieść ok. 3 mln zł. Decyzją Ministerstwa Infrastruktury, podzielono pieniądze w ramach funduszu między wszystkie regiony. Ich dysponentem są Urzędy Wojewódzkie. Dofinansowanie zadań w skali jednego roku, realizowanych przez samorządy na Pomorzu Zachodnim wyniesie ponad 174 mln zł. Limit na finansowanie drogowych inwestycji wieloletnich od 2020 roku został ustalony na kwotę blisko 43 mln zł- na każdy kolejny rok inwestycji.

Ostateczną kwotę dofinansowania przebudowy ul. Jana Pawła II poznamy po formalnym podziale dotacji przez Wojewodę Zachodniopomorskiego na projekty drogowe ujęte w rządowym funduszu.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.