Za nami XVII już edycja Kaziuków Wileńskich- kiermaszu, który swoją tradycją sięga czterech stuleci. Nierozerwalnie związany z Wilnem i jego patronem,  św. Kazimierzem przenosi do naszych czasów barwny folklor Ziemi Wileńskiej. Inicjatorzy stargardzkich edycji jarmarku, wywodzą się  rodzinnie z kraju nad Wilią. Część tych, którzy pamiętają o miejscu swego narodzenia, zdołało ułożyć sobie życie na nowo po historycznej, powojennej wędrówce ludów.  Jednak pamięć o smakach, zapachach czy kolorach  kraju dzieciństwa pozostaje wciąż żywa, i przekazywana następcom.

Niezwykle barwną, pełną doznań dla zmysłów i ducha XVII już edycję Kaziuków zorganizowano staraniem stargardzkiego Oddziału Polskiego  Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz Domu Kultury Kolejarza. Przez dwa dni mieszkańcy Stargardu i goście mieli okazję poznać bliżej nadal żywą kulturę dawnych Kresów. Miejscem wspólnych spotkań i degustacji stały się gościnne wnętrza Domu Kultury Kolejarza.  Odwiedzający kaziukowy kiermasz, byli pod wrażeniem bogatego wyboru tradycyjnych potraw i napojów. Degustując je można było poznać dosłownie smak i zapach  wileńskiej kuchni.

W XVII edycji Kaziuków uczestniczyli również  Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Wicestarostą Joanną Tomczak. O tradycji opartej na kulturze dawnych Kresów wspomniał Prezydent Stargardu Rafał Zając, który odwiedził wileński jarmark wspólnie z  Ewą Sową, Zastępcą Prezydenta. Odpowiedni klimat wileńskiemu jarmarkowi nadał zespół ludowy Pyrzyczanka. Wystawcy i artyści przygotowali z tej okazji bogaty wybór potraw i produktów- od tradycyjnej żywności po wyroby rękodzieła. Spośród specjałów dla podniebienia, szczególną popularnością cieszył się czarny chleb wileński, domowe wypieki oraz kaziukowe pierniki. Swoich zwolenników miał także bogaty zestaw miodów, przygotowany przez wystawców. Duże wrażenie na zwiedzających wywarły też okazałe wileńskie palmy, wyeksponowane przy kaziukowych stoiskach.

Punktem kulminacyjnym XVII edycji Kaziuków Wileńskich, okazał się koncert galowy na Dużej Scenie Stargardzkiego Centrum Kultury. Zachwyt publiczności wzbudził zespół Rudomianka, który tworzy grupa folklorystyczna z Rudominy na Wileńszczyźnie. Entuzjastycznie przyjęli również widzowie występ grup tanecznych Gest, i Gest Duo Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Piękno poezji, tańca i muzyki, podkreślał więc smak tradycyjnych potraw. Wszystko zaś razem złożyło się na wyjątkowy klimat, wprost z uliczek i zaułków dawnego Wilna, pod którego urokiem pozostaje zarówno dawne, jak i obecne pokolenie mieszkańców Stargardu.