W klimatycznych wnętrzach filialnego kościoła pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego zgromadzili się mieszkańcy Żalęcina w gminie Dolice, by uroczyście świętować dzień Patrona swojej  świątyni-  franciszkanina, męczennika, który swoim życiem zaświadczył o bezcennych wartościach  wiary i godności człowieka. Na zaproszenie do udziału w uroczystościach odpustowych odpowiedziała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska. Wspólnie z mieszkańcami Żalęcina świętowali też: Wójt Gminy Dolice Grzegorz Brochocki razem z Jerzym Makowskim, wójtem sąsiadującej z Dolicami Gminy Stargard.

Filialny kościół  przynależy do Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Kolinie.  Uroczystościom odpustowym w Żalęcinie przewodniczył proboszcz parafii, ks. Łukasz Szczygielski. O godną oprawę modlitewnego spotkania zadbał natomiast zespół „Złota Jesień” z Dolic.

Świątynia w Żalęcinie- jednej z najstarszych miejscowości  gminy Dolice- została wzniesiona z ciosanego kamienia polnego i cegły, na planie czworoboku w pierwszej połowie XVI w. Sama zaś miejscowość, będąca w posiadaniu zakonu joannitów, wymieniana już była w źródłach historycznych  przed 1187 rokiem.

Działania wojenne II wojny światowej nie oszczędziły niemieckiego wówczas Sallentin, obracając w gruzy także gotycką świątynię. Na odbudowę kościół czekał od 1945 r., aż do lat 80. XX w. Ponownej konsekracji świątyni, podźwigniętej z gruzów w latach 1985- 86, dokonał ks. bp. Stanisław Stefanek.  Los jednak nie oszczędził kościoła, strawionego w znacznej części przez pożar w 1999 r. Prace remontowe świątyni prowadzono przez kolejnych kilkanaście miesięcy. W 2005 r. zainstalowano  nowy ołtarz i ambonkę z drzewa jesionowego.

Natomiast w latach 2010- 11, zdołano przeprowadzić generalny remont elewacji zewnętrznej, połączony z odnową wyposażenia wnętrza kościoła. W oknach pojawiły się m.in. okazałe witraże. Kapitalny remont, wraz z wymianą  dachu sfinansowano  dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Było zatem wiele powodów, by dziękować za przywrócenie świetności świątyni, która stanowi teraz ozdobę Żalęcina.

Dzięki dotacji z obecnej perspektywy Europejskiego Funduszu Rolnego zdołano zagospodarować także przykościelny park, który stał się miejscem spotkań mieszkańców. Już po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, zorganizowano tu świąteczny poczęstunek dla uczestników odpustowego święta. Była zatem okazja do wspólnych rozmów i zadumy, której sprzyja towarzystwo figur świętych- na czele z Patronem kościoła, uwiecznionym w drewnie ręką ludowego artysty.