Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego zgromadziły w stargardzkiej Kolegiacie pw. NMP Królowej Świata Dowództwo Garnizonu Stargard, władze miasta i powiatu stargardzkiego, a także przedstawicieli środowisk kombatanckich, zawodowych, firm i spółek miejskich oraz instytucji miasta i powiatu. Na zaproszenie Prezydenta Stargardu Rafała Zająca i Dowódcy Garnizonu płk Jacka Rolaka, w uroczystościach uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Ireną Agatą Łucką- Członkiem Zarządu Powiatu. Zaproszenie przyjęli także parlamentarzyści, radni miasta, powiatu i sejmiku województwa oraz licznie przybyli mieszkańcy Stargardu.

Podczas uroczystej Mszy Św. w stargardzkiej Kolegiacie upamiętniono szczególnie żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami na przedpolach Warszawy. Starcie to  uznane zostało  przez historyków wojskowości za 18., rozstrzygającą bitwę w  dziejach świata. Klęska armii bolszewików, odpartych dzięki zręcznemu manewrowi wojsk dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zapobiegła także rozlaniu się sowieckiej rewolucji na państwa ówczesnego Zachodu Europy.

Przypomniano o tym podczas uroczystości w murach Kolegiaty, podkreślając, za jaką cenę zachowana została  wolność, gwarantująca dalszy rozwój  młodego i niepodległego państwo polskiego. Dokonała tego determinacja żołnierza, walczącego przede wszystkim o zachowanie i ocalenie tych wartości, w które wierzył- niezależnie od poglądów czy przynależności do stronnictw politycznych.  Święto militarnego zwycięstwa nad armią bolszewicką, które w szczególny sposób zbiegło się z kościelnymi uroczystościami Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przypomina też współczesnym, że warto stawiać na wartości, bronić je oraz budować na ich fundamencie- to główne przesłanie uroczystości w stargardzkiej Kolegiacie.

Po ich zakończeniu uczestnicy i zaproszeni goście przeszli w asyście kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Stargard  pod pomnik „Stargardzianie- Ojczyźnie w setną rocznicę Niepodległości”. Tam przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni, posłowie oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli kwiaty. 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej uczczono również przy pomniku salwą honorową.