Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

 

Wernisaż fotografii prezentujących piękno i bogactwo ukraińskich strojów ludowych, zgromadził w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze Starostwa licznych  gości. Witając wszystkich, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska przypomniała o historycznym znaczeniu tradycji oraz kultur, obecnych na terenie gmin powiatu i regionu Pomorza Zachodniego, pielęgnowanych także przez potomków przesiedleńców z dawnych Kresów. Ekspozycję fotografii w galerii Starostwa przygotowało stargardzkie Koło Związku Ukraińców w Polsce.

Na unikalne piękno i wartość prezentowanych fotografii składa się  ich kontekst historyczny, a także całkiem współczesna forma. W sesji zrealizowanej w ramach projektu ETHNO FASION by Potlowa, której inspiratorką jest znana nad Dnieprem ukraińska stylistka modowa Kateryna Potlova, połączono umiejętnie tradycje regionów Ukrainy z jej współczesnością. Do udziału w sesji  Marynie Kovalenko- autorce  zdjęć wyeksponowanych w Starostwie- udało się zaprosić znane Ukrainki: dziennikarki, bizneswoman, gwiazdy sportu. Każda z fotografii w niezwykły sposób ujmuje piękno, siłę, niezależność i patriotyzm współczesnych ukraińskich kobiet, chętnie czerpiących z bogactwa tradycji regionów. Wspólnym kodem kulturowym łączącym pokolenia jest przy tym  haft, dzięki któremu  stroje i stylizacja kreacji prezentowane są w sposób jedyny w swoim rodzaju. Całości wrażeń dopełnia piękno, wdzięk i urok bohaterek sesji…

Otwarcia wystawy dokonała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z Wicestarostą Joanną Tomczak oraz Ireną Agatą Łucką, Członkiem Zarządu Powiatu.  O znaczeniu prezentowanych zdjęć  dla lokalnej społeczności ukraińskiej mówił także Paweł Pałczyński, Przewodniczący Stargardzkiego Koła Związku Ukraińców w Polsce.  W wernisażu zdjęć uczestniczył również ks. Rusłan Marciszak, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Św. Jozafata Męczennika razem z Iwoną Marciszak. Jak podkreślali przedstawiciele Związku Ukraińców, piękna haftowana koszula z tradycyjną ozdobą jest symbolem żyzności ziemi ukraińskiej oraz gościnności i hojności jej mieszkańców. Fotografie pełne uroku, piękna i wdzięku podziwiać można w Starostwie przez najbliższy miesiąc.