Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

 

Zniesienie części obostrzeń oraz odwołanie przymusowej izolacji w domach, nie kończy formalnie obowiązującego nadal stanu epidemii. Mimo to zmęczeni ograniczeniami, ciągłym lękiem i stresem powodowanym okolicznościami zagrożenia, paradoksalnie zdajemy się wypierać ze świadomości fakt ciągłej obecności wirusa SARS- CoV- 2, który nie próżnuje mimo wakacji. Świadczą o tym rekordowe statystyki zakażeń, odnotowywane na przestrzeni kilku ostatnich dni w ciągu doby na terenie całego kraju. Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Stargardzie przypomina zatem mieszkańcom miasta i gmin powiatu o przestrzegania obowiązujących nadal zaleceń, które mogą ograniczyć ekspansję wirusa.

 

O tym, że powinniśmy nadal przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego szczególnie w miejscach publicznych, świadczą najnowsze statystyki zakażeń. Według danych z dnia 29 lipca 2020 r., w powiecie stargardzkim od chwili ekspansji wirusa na początku marca, potwierdzono 46 zakażeń SARS- CoV- 2. Hospitalizowano łącznie 13 mieszkańców powiatu, natomiast kwarantannie domowej poddano 224 osoby. Służby sanitarne odnotowały również 28 przypadków wyleczenia COVID- 19. Nadzorem sanitarno- epidemiologicznym objętych zostało 10 osób, które mogły poprzez kontakt pośredni zostać narażone na ryzyko zakażenia. Według najnowszych danych Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej, od 6 marca na Pomorzu Zachodnim potwierdzono ogółem 716 zakażeń, natomiast kwarantanną objęto łącznie 2860 mieszkańców regionu. W tej grupie uwzględniane są również osoby przekraczające granicę. Dobra wiadomość jest taka, że COVID- 19 pokonało 593 mieszkańców regionu. Statystyka zgonów zwiększyła się niestety do 23 zmarłych.

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Stargardzie przypomina w tej sytuacji o przestrzeganiu obowiązujących nadal zaleceń. Maseczkę należy wciąż nosić w autobusie, tramwaju i pociągu. Obowiązek zasłaniania ust i nosa mamy także w urzędzie oraz innych budynkach użyteczności publicznej: banku, sklepie, galerii handlowej, w obrębie targu i na poczcie. Zachowujmy także nadal dystans od innych, co najmniej 1,5 metra odległości w miejscach publicznych. Nie zaniedbujmy też częstego mycia i dezynfekcji rąk. Środki dezynfekcyjne dostępne są w każdym dostępnym publicznie miejscu- zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych. Zalecenia te obowiązują również w miejscach wakacyjnego wypoczynku. Warto o tym pamiętać, mimo zmęczenia sytuacją i pokusy zapomnienia – szczególnie na urlopie- o rzeczywistości w cieniu pandemii.