Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

 

Pojazd swoją obecnością na specjalnym torze ekspozycyjnym, nawiązywać będzie do kolejarskich tradycji Stargardu oraz przypomni o kontynuowanych przez Zespół Szkół Budowlano- Technicznych kierunkach kształcenia kolejowego. Umowę w sprawie nieodpłatnego przekazania specjalistycznego pojazdu szynowego na rzecz szkoły, dyrektor „Budowlanki” podpisał z przedstawicielami PKP PLK SA- Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie.

Drezyna przed nową siedzibą Zespołu szkół Budowlano- Technicznych przy ul. Ceglanej spodziewana jest po wakacjach. Dotrze do Stargardu na samochodowej platformie niskopodwoziowej. W ramach planowanej operacji logistycznej, ustawiona zostanie na specjalnym torze ekspozycyjnym, który uczniowie „Budowlanki” przygotują niedaleko szkolnego parkingu. Pierwsze elementy toru kolejowego, służące jako park techniczny do szkolenia uczniów, są  już gotowe. W ramach praktyk do wykonania pozostał kompletny  tor z odpowiednio przygotowaną podbudową, na którym ustawiona zostanie drezyna po przetransportowaniu na nowe miejsce- przed budynek szkoły.

Przekazanie drezyny to jeden z bardziej spektakularnych punktów umowy o współpracy, zawartej przez stargardzką „Budowlankę”  z PKP PLK SA, które zarządzają infrastrukturą kolejową w Polsce. Inne dotyczą kontynuowania kształcenia w nowym roku szkolnym 2020- 21 w klasie o profilu „Budowa dróg kolejowych i konstrukcji stalowych” w ramach funkcjonującego w ZSBT Technikum nr 3. Kierunki kształcenia kolejowego otwarto w porozumieniu z PKP PLK przed blisko ośmioma laty. Podejmując współpracę ze szkołą, zarządca sieci kolejowej w Polsce chce zapewnić sobie dopływ młodych kadr, szczególnie na stanowiskach  dotkniętych  narastającą z roku na rok luką pokoleniową. Stąd kształceniu towarzyszy szereg zachęt w postaci stypendiów dla uczniów, praktyk w jednostkach Zakładu Linii Kolejowych, a także  gwarancji zatrudnienia po ukończeniu nauki. Przed absolwentami kolejowych kierunków „Budowlanki” PKP PLK otwiera też możliwości dalszego kształcenia, zdobywania specjalizacji oraz podwyższenia kwalifikacji zawodowych.

Podpisując umowę z Zespołem Szkół Budowlano- Technicznych, PKP PLK zobowiązały się także do wsparcia szkoły w rozpoczętym naborze absolwentów klas ósmych na nowy rok szkolny. Zainteresowanych nauką w klasie o profilu kolejowym czeka tym razem pięć lat kształcenia, zakończonego egzaminem zawodowym i maturalnym.

Przed  budynkiem szkoły, zaadaptowanym na potrzeby ZSBT przy ul. Ceglanej,  w charakterze stałego eksponatu ustawiona zostanie drezyna typu WM- 10. Maszyny tej serii eksploatowano  w latach 70. I 80. XX w. Pojazd przekazany stargardzkiej „Budowlance” wyposażony jest w wirnik i pług do odśnieżania toru. Ma być doskonale widoczny dla przechodniów i kierowców, świadcząc o tradycji miasta, którego rozwój w nieodległej przeszłości przyśpieszył  dzięki kolei.