Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

Czwartkowy przyrost liczby zakażonych SARS- CoV- 2 skłonił rządzących do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Ich celem ma być przyhamowanie jesiennej ekspansji wirusa. Przypomnijmy- 8099 zakażonych na terenie całego kraju odnotowano 15 października. Z niepokojem oczekujemy na kolejne dane. Od soboty, 17 października łącznie 152 powiaty znajdą się w czerwonej strefie. Największe obostrzenia dotkną również 11 miast- na czele z Warszawą i Krakowem. Nowe zasady i ograniczenia obowiązujące w żółtej strefie, która obejmuje obszar całego kraju, bezpośrednio dotyczą również mieszkańców powiatu stargardzkiego.

Od soboty należy zatem spodziewać się znacznie większych ograniczeń, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej. W myśl nowo przyjętych zasad, działalność gastronomiczna w lokalach zostanie dozwolona w obu strefach od 6.00. do 21.00. Po ich zamknięciu możliwe już będzie tylko wydawanie  posiłków na wynos.

W strefach żółtej i czerwonej obostrzenia dotyczą również transportu publicznego. Przyjęto, że podróż komunikacją publiczną będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc w pojeździe. W strefie żółtej, w imprezach takich jak wesela czy inne uroczystości rodzinne, będzie mogło maksymalnie uczestniczyć do 20 osób- przy wprowadzonym zakazie zabaw tanecznych. Liczbę uczestników zgromadzeń publicznych ograniczono do 25 osób. Obostrzenia dotyczące wesel oraz innych imprez zaczną obowiązywać od 19 października. W strefie czerwonej wesela oraz inne uroczystości zostały zakazane.

Ograniczenia dotyczą również funkcjonowania klubów fitness, siłowni oraz placówek i instytucji kultury. W żółtej strefie wprowadzony także zostanie tryb nauczania hybrydowego w szkołach ponadpodstawowych i zespołach szkół.

W związku z nowymi zaleceniami, które dotyczą bezpośrednio funkcjonowania oświaty, w Starostwie Powiatowym spotkają się dziś dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, by wspólnie ustalić jednolite zasady funkcjonowania swoich placówek w powiecie stargardzkim-  od poniedziałku 19 października.

O ustaleniach związanych z trybem nauki w liceach i zespołach szkół poinformujemy jeszcze dziś  uczniów i rodziców.