Praca w IT – wyzwania i niezbędne kompetencje

Rynek IT ściąga do siebie coraz więcej specjalistów spoza dziedzin stricte informatycznych, otwierając się na nowe gałęzie biznesu. Poszukując nowych pracowników, wychodzi z inicjatywą, dając zupełnie nowe możliwości przyszłym zatrudnionym w branży. Stawia także pewne wymagania, którym wbrew pozorom jest niekiedy sprostać łatwiej, niż się wydaje.

Na czym polega praca w branży IT?

Stanowiska, na jakie można się rekrutować w ramach branży IT, nie zamykają się wyłącznie na programistów. Twórcy kodów, tacy jak projektanci czy deweloperzy, są oczywiście niezbędnymi pracownikami, jednak poza nimi istnieje cała sieć zawodów, dzięki którym ich praca może być wykorzystana efektywniej.

Pracy w IT mogą szukać tzw. Project Managerowie, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie konkretnymi zadaniami i tworzonymi projektami. Kontrolują pracę zaangażowanych osób, rozdzielają i organizują zadania w zespole, a także raportują o dokonywanych postępach.

Innymi poszukiwanymi specjalistami są administratorzy sieci komputerowych i baz danych, którzy zajmują się kontrolą utworzonych już aplikacji, potrafią je rozwijać i zarządzać zbieranymi przez nie danymi.

Niezbędnymi pracownikami w branży IT są także testerzy oprogramowania. Są to osoby, które testują za pomocą dedykowanych programów nowo powstające aplikacje. Wyszukują błędy i starają się maksymalnie zoptymalizować pracę powstającego oprogramowania.

Oczekiwania wobec pracowników

Branża IT daje posady wielu wykwalifikowanym specjalistom z różnych dziedzin, ale jest otwarta na osoby chętne do pracy na różnym poziomie zaawansowania. Na ten moment istotniejsze od wykształcenia jest posiadane doświadczenie i własne zaangażowanie w rozwój w konkretnych dziedzinach. Z tego względu tak samo dobrze opłacane mogą być osoby po zakończonych studiach na kierunkach informatycznych i osoby po ukończonych kursach online i szkoleniach.

Wśród np. ofert pracy IT w Szczecinie podczas przeglądania kolejnych ogłoszeń, powtarzającymi się wymaganiami są:

  • znajomość języków programowania m.in.: SQL, Python;
  • znajomość baz danych, np. Oracle;
  • umiejętność obsługi systemów, np. Git;
  • umiejętności komunikacyjne, krytyczne myślenie;
  • znajomość języka angielskiego.

Poza posiadanymi umiejętnościami, które można potwierdzać zdobytym wykształceniem, certyfikatami i świadectwami ze szkoleń, równie ważne są posiadane niektóre cechy, dzięki którym współpraca między pracownikiem a resztą zespołu jest możliwa, a także przyjemna.

Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby już posiadające pewne doświadczenie, szczególnie jeśli poszukuje się pracowników do konkretnych projektów. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować, będąc początkującym.

Jakie cechy posiada dobry pracownik w IT?

Praca w IT to bardzo szerokie pojęcie, które mieści w sobie wiele zajęć, często tylko luźno ze sobą powiązanych. Dobrze widziana jest znajomość języków programowania, przynajmniej na podstawowym poziome. Dzięki temu współpraca między np. menadżerami, administratorami a programistami może przebiegać sprawniej, ponieważ obie strony rozumieją, z czym mają do czynienia.

Jako pracownicy branży IT z pewnością odnajdą się osoby, które charakteryzuje duża cierpliwość i dokładność w wykonywaniu powierzonych zadań. Bardzo cenione są takie cechy jak umiejętność samodzielnej organizacji pracy, wychodzenia z własną inicjatywą oraz sumienność.

Rekruterzy poszukują osób umiejących znajdować problemy, ich przyczyny oraz proponować rozwiązania. W pracy w zespole czy jako tester konieczna jest komunikatywność oraz skrupulatność w wykonywaniu powierzonych zadań.

Przyjmowanie i przekazywanie konstruktywnej krytyki również stanowi ważny punkt osobowości pracownika IT. Poza rozpoznawaniem i nazywaniem błędów dobrze jest umieć skonfrontować się z cudzą opinią i wziąć ją pod uwagę przy wykonywaniu swojej pracy. Pożądane są także cechy lidera – w IT poszukuje się osób, które potrafią zarządzać innymi, systematyzując działanie całego zespołu.