Odpowiedzialność prawna nieletnich, demoralizacja, spożywanie alkoholu i zażywanie środków odurzających to tematy, o których z uczniami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii rozmawiali policjanci wspólnie z przedstawicielką Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Stargardzie. Dla lepszego zrozumienia i zobrazowania tematyki, młodzi ludzie mieli możliwość założenia specyficznych okularów, jakimi są narkogogle i alkogogle.

Niejednokrotnie młodzi ludzie popełniają czyny karalne nie mając świadomości, że zdarzenia, w których biorą udział noszą znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych, w przypadku popełnienia czynu karalnego. Spotkanie z uczniami było okazją, aby porozmawiać na tematy związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich i uświadomić młodym ludziom, jak łatwo popaść w konflikt z prawem. Policjanci przypomnieli młodzieży, jakie mają obowiązki i prawa. Tłumaczyli, jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie oraz, gdzie szukać pomocy. Mundurowi zwrócili uwagę na problem demoralizacji. Uczulali młodzież na konsekwencje spożywania alkoholu, narkotyków.

Przedstawicielka Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Stargardzie podkreśliła, że sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale i poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że nigdy nie wiadomo, jak ludzki organizm zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.

 

 

W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy spotkania mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli- specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po zażyciu narkotyków lub wypicia alkoholu. Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków.

 

mł. asp. Justyna Siwarska