W minioną środę na terenie naszego powiatu prowadzone były działania pod nazwą ,,Pieszy i rower’’, których głównym celem było promowanie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a także użytkowników hulajnóg elektrycznych

Piesi i rowerzyści to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego, czy rowerzysty ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych. Dlatego tez w ramach realizowanych zadań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych oraz rowerzystów, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Zwracali również uwagę na kierujących hulajnoga elektryczną.

 

 

Tylko podczas środowych działań funkcjonariusze ujawnili łącznie 37 wykroczeń. 17 z nich popełniona została przez rowerzystów. To między innymi jazda po chodniku, czy tez jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych. 6 pieszych przekroczyło jezdnię w miejscu niedozwolonym, 2 natomiast korzystało z telefonu podczas przechodzenia po przejściu dla pieszych.

Tego typu działania mają poprawić bezpieczeństwo wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego.

mł. asp. Justyna Siwarska