Czym są działania profilaktyczne? Podstawą zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, nie tylko tu i teraz, ale z myślą o przyszłości. Edukacja od najmłodszych lat sprawia, że dzieci przyjmują wzorce, morale, ideały i zasady życiowe. Maluchy chłoną wiedzę bardzo sprawnie przekładając ją na codzienne funkcjonowanie.

Przez cały okres wakacyjny policjanci ze stargardzkiej komendy prowadzą działania profilaktyczne zwłaszcza u tych najmłodszych. Na spotkaniach utrwalają z dziećmi zasady ruchu drogowego oraz poruszają zagadnienia związane z bezpieczeństwem zarówno w domu, jak i na dworze. Policjanci tłumaczą najmłodszym, jak przejść na drugą stronę ulicy, na który sygnalizator patrzeć przy przejściu oraz co zrobić, aby to przejście pokonać bezpiecznie, w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz o numerach alarmowych.

Edukacja i profilaktyka to jedno z zadań wykonywanych przez policjantów, dla których bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to jedno z głównych priorytetów.