Planujesz budowę domu? Zacznij od projektu

Projekt budowlany stanowi podstawę do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych. To nie tylko zobrazowanie rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń, to także bardzo szczegółowa analiza planów inwestycji budowlanej, która jest niezbędna dla uzyskania pozwolenia na budowę. W projekcie uwzględnione są różne poboczne kwestie związane z gruntem czy warunkami zabudowy i od nich zależy przebieg realizacji inwestycji. I nie chodzi tu o amatorski projekt w dostępnych konfiguratorach internetowych, tylko o profesjonalny szkic architektoniczny wraz z projektem działki, uwzględniający warunki zabudowy i specyfikę gruntu.

Co musisz wiedzieć o projekcie?

W projekcie budowlanym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje na temat inwestycji, wliczając również analizę specyfiki gruntu i wszelkie przyłącza. Co ważne, projekt uwzględnia ustalone warunki zabudowy i na ich podstawie autor projektu znajduje dla inwestora najlepsze rozwiązania. To faktycznie dokument, bez którego nie jest możliwe otrzymanie pozwolenia na budowę i wystartowanie z pracami budowlanymi, i jak każdy inny dokument musi spełniać określone wymogi, a jego treść musi zostać potwierdzona urzędowo, w przeciwnym razie - nie ma żadnej mocy prawnej i nie może zostać wykorzystany. 

Projekt budowlany zasadniczo składa się z dwóch części, w których porusza się różne aspekty zabudowy - projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany. W pierwszej części analizowane się możliwości zabudowy w odniesieniu do terenu wokół niej, czyli działki, wyznacza się obrys budynku mieszkalnego wraz z układem istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, a także określa się niuanse dotyczące zagospodarowania tej działki (np. garaż wolnostojący). Druga część projektu budowlanego odnosi się wyłącznie do planowanego budynku i zawiera takie kwestie, jak układ pomieszczeń, sposób wykończenia i docieplenia budynku.

Co musi się znaleźć w projekcie?

Profesjonalne sporządzony projekt budowlany obejmuje dwie zasadnicze części, zagospodarowanie terenu i właściwy projekt architektoniczny wraz z projektem technicznym. Warto zaznaczyć, że do uzyskania pozwolenia na budowę nie jest konieczne przedstawienie projektu technicznego i z tego względu nie jest on weryfikowany przez urzędników, tylko sprawdza się czy osoba go przygotowująca posiada wymagane uprawnienia. Projekt zagospodarowania terenu zawiera informacji odnośnie konkretnej działki pod daną inwestycję. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne wymiary i zarys działki, a także o takie kwestie jak usytuowanie budynku czy ustalenie dojazdu i dojścia do budynku lub ewentualnie wyznaczenie miejsc postojowych i altan czy wiat śmietnikowych. Równie ważna jest kwestia umieszczenia w projekcie miejsc pod przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz energetycznych i gazowych. W projekcie architektonicznym natomiast zamieszcza się rzuty wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych budynku wraz z jego fundamentami, dachem i więźby dachowej. Uwzględnione zostaną również kwestie termoizolacyjne budynku, sprowadzające się do wybranej metody ocieplania i zastosowanych materiałów termoizolacyjnych.

Ile zapłacisz za projekt budowlany?

Ceny profesjonalnych projektów budowlanych - w zależności od wielu czynników - wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zależy to przede wszystkim od tego, czy kupujemy gotowy projekt, czy też zlecamy jego stworzenie od podstaw. Jeśli zależy nam na czasie lub jeśli gotowy projekt w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom, nie warto wówczas inwestować kilkakrotnie więcej w projekt na zamówienie. Co innego, gdy gotowe projekty nie odpowiadają nie tylko naszym oczekiwaniom, ale również wymiarom działki czy ustawieniom budynku względem stron świata, jedynym rozsądnym rozwiązaniem zdaje się być zlecenie wykonania projektu skrojonego na miarę naszych potrzeb i możliwości. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest dopasowanie takich kwestii, jak układ pomieszczeń czy wielkość budynku względem wielkości i kształtu działki. W tym przypadku właściwie od początku do końca mamy wpływ na ostateczny wygląd budynku.