Rozwój automatyki przemysłowej na przestrzeni ostatnich lat

Początki automatyki przemysłowej w obecnie rozumianej definicji możemy dostrzec już w latach 40. XX wieku. Polega ona na optymalizacji produkcji poprzez zastąpienie pracy ludzkiej robotami przemysłowymi w celu zwiększenia wydajności i jakości pracy. Dzięki temu możliwie jest osiąganie wysokich rezultatów wytwórczych, które nie były łatwe do zrealizowania w przeszłości.

Maszyny przemysłowe w procesach produkcyjnych

Stosowanie maszyn przemysłowych w procesach produkcyjnych to powszechne rozwiązanie. Choć w Polsce jeszcze wiele firm nie jest jeszcze w pełni zautomatyzowanych, to przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z tego pomysłu. Na rynku są dostępne firmy, które zajmują się produkcją maszyn przemysłowych w wielu różnych branżach i gałęziach przemysłu. Z tego względu przedsiębiorca nie musi sam planować zakupu urządzenia przemysłowego, a zlecić to firmie, która wykona projekt nawet pod indywidualne i specjalistyczne zamówienie. Wtedy klient ma pewność, iż ta maszyna spełni jego oczekiwania i usprawni proces produkcyjny. Co więcej, często taka firma świadczy także usługi serwisowe robotów przemysłowych, więc w razie jakichkolwiek problemów czy usterek wystarczy to zgłosić. Warto także dodać, iż maszyny przemysłowe nie tylko przynoszą korzyści dla przedsiębiorców, ale także dla zwykłych pracowników. Dzieje się tak, ponieważ praca ludzka jest zastępowana przez maszyny.

Obecne trendy w automatyce przemysłowej

Ostatnimi czasy dość popularnym światowym trendem w automatyce przemysłowej jest inteligentna automatyzacja. Najogólniej rzecz ujmując, jest to połączenie technologii automatyzacji procesów oraz sztucznej inteligencji. Dzięki temu powstaje synergia, która usprawnia proces. Poprzez takie rozwiązanie możliwe są do wykonania skomplikowane i bardziej zaawansowane czynności, takie jak rozpoznawanie obrazów czy mowy. Ten obszar automatyki przemysłowej wciąż się rozwija, więc z pewnością nie jest to ostateczne możliwości inteligentnej automatyzacji produkcji.

Automatyka przemysłowa w Polsce względem innych państw

Automatyka przemysłowa to krok milowy w rozwoju przemysłu. Należy jednak zauważyć, iż polski rynek firm produkcyjnych w porównaniu z resztą świata nie jest jeszcze tak zautomatyzowany. Kraje wysokorozwinięte stosują bardzo zaawansowane rozwiązania przy niewielkim udziale człowieka. Pracownik pełni tam funkcję jedynie operatora, który programuje robota przemysłowego, a następnie nadzoruje jego pracę i wychwytuje ewentualne błędy. Warto dodać, że w Europie Zachodniej automatyzacja przemysłowa często dotyczy całej fabryki, a nie tylko jednej linii produkcyjnej albo jednego stanowiska pracy. Niestety w Polsce przedsiębiorcy wciąż obawiają się wysokich kosztów wprowadzenia automatyki przemysłowej, gdyż koszt jednostkowy maszyny przemysłowej jest spory. Pomimo tego badania dowodzą, iż często po upływie zaledwie kilku lat, koszt ten się zwraca.