Istota zieleni w naszym otoczeniu jest coraz bardziej doceniana i zauważana przez społeczeństwo. Staramy się uciekać przede wszystkim od zabetonowania i próbujemy umieścić zieleń również tam, gdzie do tej pory nie tylko jej nie było, ale nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że może się tam pojawić. Przykładem rozwiązań, które mogą zmienić naszą przestrzeń są ogrody wertykalne. Jeśli nie wyobrażacie sobie zieleni w biurze czy w domu w środku miasta wystarczy zajrzeć do oferty Juko Green Design, by przekonać się jak może wyglądać zielona ściana z mchu w centrum miasta. Zachęcamy do zapoznania sie z naszym wpisem, z którego dowiecie się czym charakteryzują się ogrody wertykalne.
Czym są ogrody wertykalne?
Chcąc dowiedzieć się więcej o zieleni w mieście zacząć należy od tego czym w ogóle jest ogród wertykalny. To wyjątkowa forma estetyczna wykorzystująca roślinność, która przygotowywana jest w nietypowej formie, ponieważ występuje pionowo. Rośliny, które wykorzystuje się w ogrodach wertykalnych mogą stanowić suwerenną konstrukcję, albo też mogą być umieszczane na ścianach. Decyzja o tym jakie rozwiązanie zostanie wykorzystane będzie przede wszystkim wynikło z indywidualnych uwarunkowań miejsca, w którym ogród będzie umiejscowiony. Wyjątkowa forma jaką przybiera ogród wertykalny sprawia, że to rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych miejscach, można przede wszystkim ograniczyć przestrzeń jaką zajmie zieleń, a jednocześnie będzie można ją przygotować w miejscu, które z roślinnością się nie kojarzy. Doskonałym przykładem będzie ogród wertykalny w biurze. Zazwyczaj nie ma tam zbyt wiele miejsca więc przestrzeń należy odpowiednio wykorzystać i zaplanować, dlatego zieleń warto przygotować tam w formie wertykalnej.
Zewnętrzne ogrody wertykalne
Podstawowa forma, w której spotkać można ogród wertykalny to zewnętrzne jego wykorzystywanie. Na świecie były już dość dawno popularne, wykorzystywane między innymi na ścianach dużych obiektów. W ten sposób uzyskać można zarówno poprawę atrakcyjności takiego budynku od strony estetycznej jak i zadbać można o zieleń w miejscu wysokiej zabudowy. Zewnętrzne ogrody wertykalne to między innymi element bardzo chętnie wykorzystywany na tak zwanych eko osiedlach. Firma Juko Green Design projektując ogród wertykalny w domu często współpracuje z deweloperami, którzy na ścianach przygotowywanych budynków chcą wykorzystać elementy zieleni. Przykładem zewnętrznych ogrodów może być także zielona ściana z mchu, czytaj więcej tutaj.
Wewnętrzne ogrody wertykalne
Innym rozwiązaniem, które mogą wykorzystać będą ogrody wertykalne wewnętrzne. Taki ogród będzie oczywiście zakładał wykorzystanie mniejszej ilości roślinności niż ten w zewnętrznej formie. Odpowiednio zaplanowany może być świetnym uzupełnieniem wnętrza i pasować może do różnych styli aranżacyjnych. W sytuacji, gdy postawi się na ogród wertykalny w biurze będzie można uzyskać świetne efekty, jeśli chodzi o redukcję szkodliwych substancji wewnątrz budynku. Poza tym roślinność może niwelować hałas, co w przestrzeni biurowej również może się okazać atrakcyjną cechą ogrodu wertykalnego. W dużych biurowych przestrzeniach takie ogrody wykorzystać można przy recepcji, na korytarzach. Firmy takie jak Juko Green Design posiadając wieloletnie doświadczenie w projektowaniu ogrodów wertykalnych będą w stanie zaproponować właściwe rozwiązania dla tych, którzy ogród będą zamawiali.
Ogród wertykalny - dlaczego warto się na niego zdecydować?
Zainteresowanie ogrodami wertykalnymi rośnie, a samo rozwiązanie będzie przede wszystkim szansą na wprowadzenie zieleni w tym miejscu, gdzie elementów roślinnych brakuje. Przygotowanie ogrodu wertykalnego nie generuje dużych wymagań wobec konstruktorów. Wystarczy trochę przestrzeni, wolna pionowa ściana, gdzie będzie można wygodnie umieścić roślinność. Na ścianie będzie można umiejscowić więcej roślinności niż w sytuacji, gdy będzie się ją ustawiać na podłodze na małej przestrzeni. Dlatego warto decydować sie na ogród wertykalny ponieważ to szansa na wprowadzenie zieleni w miejscu, gdzie brakuje przestrzeni na dużą liczbę roślin w tradycyjnej formie. Za ogrodami wertykalnymi przemawia również to, że nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, utrzymanie go w dobrym stanie nie jest zajmujące, dlatego zielone ściany w budynku można przygotowywać i utrzymywać nawet bez nadmiernego zaangażowania. Te wszystkie czynniki sprawiają, że wykorzystywanie ogrodów wertykalnych zyskuje zwolenników i coraz częściej w różnych miejscach możemy się z tego typu ogrodami spotkać.