Starsze osoby wciąż padają ofiarą oszustów działający metodami "na wnuczka" i "na policjanta". Przestępcy wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Ostrzegajmy naszych krewnych przed czyhającymi na nich zagrożeniami . Niestety kolejna seniorka oddała oszustom 60 tysięcy złotych myśląc, że pomaga policji i wnuczce. Jak się okazało mąż seniorki w tym czasie jechał do stargardzkiej komendy potwierdzić wypadek rzekomej wnuczki. Nie zdążył.

Wczoraj na numer telefonu stacjonarnego 79-letniej seniorki zadzwoniła zapłakana kobieta podająca się za jej wnuczkę. Twierdziła, że spowodowała wypadek, w którym ciężko ranna została ciężarna kobieta. Dzwoniąca oznajmiła, że przebywa na komendzie, jest przesłuchiwana i będzie potrzebna kaucja, aby nie trafiła do więzienia. W trakcie rozmowy do miejsca zamieszkania wrócił mąż seniorki, który słysząc rozmowę oświadczył, że udaje się do stargardzkiej komendy, aby potwierdzić czy w dniu dzisiejszym jego wnuczka rzeczywiście spowodowała wypadek. W tym czasie seniorka kontynuowała rozmowę z kobietą, która podając się za policjantkę poinformowała, że chce pomóc jej wnuczce, ale do tego potrzebne są pieniądze. Namówił kobietę do zapakowania w reklamówkę posiadanych w domu oszczędności i przekazania ich „adwokatowi” wnuczki, który przyszedł do jej mieszkania.

Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

  • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania
  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie
  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów
  • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami
  • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności
  • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy

 

 

mł. asp. Justyna Siwarska