Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

 

Przed nami dziewiąta edycja Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej- akcji zainicjowanej w 2012 r. pod patronatem Prezydenta RP. Książnica Stargardzka, zachęcając kolejne pokolenia do sięgania po lekturę, czynnie bierze udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu, którego celem jest promowanie czytelnictwa i wrażliwości na słowo, zapisane na kartach naszych polskich klasyków literatury. Przy okazji podkreśla tez rolę, jaką biblioteki pełnią w naszym życiu.

Akcja Narodowego Czytania rozpocznie się zatem w całym kraju w sobotę, 5. Września. Czego się można spodziewać przed tymczasową siedzibą Książnicy Stargardzkiej, przy ul. Wojska Polskiego 3? O tym więcej w zwiastunie imprezy opublikowanym na stronach Książnicy, której początek zaplanowano w sobotnie przedpołudnie od godz. 11.00.:

https://www.facebook.com/ksiaznica.

Książnica Stargardzka, uczestnicząc w dziewiątej już edycji Narodowego Czytania, zachęca do wspólnej lektury dramatu fantastycznego Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Wspólnie z zaproszonymi mieszkańcami, bibliotekarze w niebanalny sposób dokonają interpretacji dzieła.

Krzysztof Kopacki, Dyrektor Książnicy przypomina, że tekst „Balladyny” nie starzeje się nigdy. Żądza władzy za wszelką cenę, zdrada najbliższych dla osiągnięcia własnych celów, wielkie ideały niszczone przez zawistnych - to tematy powracające w literaturze i w życiu codziennym od zawsze. Słowacki przedstawia je w sposób uniwersalny - za to z bardzo gorzkim finałem dla wszystkich uczestników konfliktu.

Wspólne czytanie w sobotnie przedpołudnie razem z Książnicą, zaplanowano na terenie zielonym przy jej tymczasowej siedzibie. Bibliotekarze zaklinają teraz aurę, bowiem pogoda może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu akcji. W warunkach stanu epidemii, wspólne czytanie w tymczasowych pomieszczeniach Książnicy nie byłoby możliwe na taką skalę.

Miejmy zatem nadzieję, że niebieskie upusty pozostaną zamknięte. W sobotę 5 września na zielonej trawce nimfa Goplana przysłuży się zaś uczestnikom i organizatorom, gwarantując sukces planowanego przedsięwzięcia.