Zdobywanie linków zwrotnych i budowanie zaplecz - co musisz wiedzieć

Posiadanie wysokiej jakości linków zwrotnych to jeden z podstawowych czynników rankingowych w wyszukiwarce Google. Technika zdobywania backlinków nazywana jest w branży SEO link buildingiem. Stosowana jest ona przez agencje SEO do pozycjonowania witryn.

Najsłynniejszy serwis internetowy na świecie coraz lepiej radzi sobie z identyfikowaniem spamu. Farmy linków nie przyniosą nam spodziewanego efektu, jednak odsyłacze są wciąż jedną z podstawowych informacji, jakie algorytm bierze pod uwagę przy ustalaniu pozycji strony.

Poniżej kilka rad jak być profil linków.

Skoncentruj się na linkach z atrybutem dofollow. Jedynie one mają korzystny wpływ na miejsce stron w rankingu Google. Żeby profil wyglądał naturalnie jakaś niewielka cześć odsyłaczy niech będzie nofollow.

Nie przesadzaj z ilością przyrostu odnośników. Dynamika ta nie powinna odbiegać od naturalnej, chociaż niełatwo powiedzieć co to jest naturalna dynamika przyrostu linków. Tutaj kłania się doświadczenie, natomiast w tak złożonej materii, jak pozycjonowanie stron internetowych oraz ono nie jest gwarancją sukcesu. Jeśli jesteś dobre miejscówki, to parę linków dziennie już może wykonywać dobrą robotę. Chociaż ta liczbę zależy od wielu czynników, trudności frazy a te i z wieku domeny. Nową stronę internetową nie dopalaj tysiącami odnośników dziennie.

Gdzie zdobywać lub budować linki? Tutaj możliwości jest nader dużo. Możesz również korzystać z miejscówek publicznych, jak również zakładać własne zaplecze na domenach. Miejsca publiczne to chociażby, fora internetowe albo serwisy web 2.0. Fora, szczególnie te działające od dłuższego czasu oraz idące na umieszczanie odnośników dofollow, to znacznie atrakcyjne miejsca, no ale też trudno takie znaleźć. Z reguły nie jest łatwo znaleźć publiczne miejscówki, gdzie można zostawić odsyłacz dofollow.

Ogromnie dobrymi miejscami są serwisy dające możliwość budowy stron internetowych takie jak wix czy weebly.

Inne, popularne miejscówki do budowy odsyłaczy dofollow to serwisy do blogowania: blogspot i wordpress. Co ważne, te dwa ostatnio wymienione rodzaje serwisów dają możliwość budowania treści, dzięki czemu taki odnośnik jest bardziej wartościowy.

No i niewątpliwie zaplecze na domenach. To bardzo optymalne rozwiązanie z kilku powodów. Masz dużą kontrolę nad linkującymi do strony pozycjonowanej witrynami. Wydaje się, że profil odnośników powinien wiązać się w dużej mierze z linków z witryn w domenach, jednakże nie musi wtedy być reguła. Minusem są koszty - domeny, serwery, strony, treści, podlinkowanie.

Pamiętać należy - przy większej liczbie takich stron zapleczowych o zróżnicowaniu IP i dns-ów.