Już niebawem 1 września szkoły zapełnią się dziećmi, które wypoczęte i pełne zapału rozpoczną nowy rok szkolny. Jak co roku, jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci pojawiają się przy szkołach by sprawdzić oznakowanie pionowe i poziome dróg oraz ulic w obrębie placówek oświatowych oraz by zwrócić uwagę zmotoryzowanych na to, że po ulicach poruszać się będzie dużo więcej dzieci. Zachowajmy zatem szczególną ostrożność i czujność.

Zachodniopomorscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych już w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego  sprawdzają  oznakowanie pionowe i poziome dróg oraz ulic w obrębie placówek oświatowych. Funkcjonariusze Ruchu Drogowego kontrolują również stan przejść dla pieszych i znaków ostrzegawczych, zasadność ich ustawienia oraz prawidłowość działania sygnalizacji świetlnej.

W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń mundurowi przekazują uwagi  do właściwego miejscowo zarządcy drogi, aby ten jak najszybciej usunął wszelkie nieprawidłowości.

Podczas prowadzonych działań, mundurowi będą także bacznie przyglądać się również zachowaniu kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych. Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, a także sposób przewożenia dzieci.

Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierujących w rejonach wyznaczonych przejść dla pieszych, to właśnie po tzw. zebrach w rejonach szkół od września będzie przemieszczało się tysiące dzieci.  Mundurowi będą także sprawdzać, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

Początek roku szkolnego będzie doskonałą okazją, aby porozmawiać z najmłodszymi na temat bezpieczeństwa na drodze. Patrole, które pojawią się przy szkołach jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, pomogą dzieciom bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz wyjaśnią podstawowe zasady  bezpiecznego poruszania się po ulicach. Droga do szkoły i z powrotem już niebawem stanie się bowiem stałym elementem w życiu najmłodszych użytkowników dróg, aż do kolejnej wakacyjnej przerwy.  

 

Zespół Prasowy KWP /AG

KOUNIKATY Z POWIATÓW ;

  • KPP Drawsko Pomorskie
  • KPP Wałcz