Edukacyjne zabawki dla rocznego dziecka - które sprawdzą się najlepiej?

Roczne dziecko nabyło już wiele umiejętności, które pozwalają mu lepiej poznawać świat. Wciąż jednak uczy się nowych rzeczy, dlatego warto wspomagać je różnego typu zabawkami edukacyjnymi. Które sprawdzą się w codziennych aktywnościach?

Zabawki edukacyjne dla roczniaka - jakie umiejętności rozwijają?

Zabawki edukacyjne to nie tylko książeczki czy innego rodzaju pomoce naukowe. Są to również klocki i podobne akcesoria, pomagające zdobyć i doskonalić konkretną umiejętność, na przykład sprawne poruszanie dłońmi czy przemieszczanie się. To, co dorosłym wydaje się proste, dla rocznego dziecka może stanowić prawdziwe wyzwanie. Zabawki dla rocznego dziecka powinny wspomagać naukę chodzenia, motorykę małą, a także rozwój umysłowy dziecka.

Maluch w coraz większym stopniu zaczyna też interesować się tym, co robią dorośli, dlatego chętnie sięga po przedmioty podobne do tych, których na co dzień używają mama i tata. Tutaj z pomocą przychodzą zabawki, które wyglądają niemal identycznie jak rzeczy użytkowane przez rodziców.

Jakie zabawki dla rocznego dziecka wybrać?

Zabawki dla rocznego dziecka powinny zawierać duże elementy, których maluch nie połknie, jeśli przez przypadek akcesorium znajdzie się w okolicy ust. Muszą być też wykonane z bezpiecznych materiałów, posiadając odpowiednie atesty. Większych rozmiarów klocki, puzzle składające się z dwóch elementów do połączenia czy instrumenty o mało skomplikowanej budowie to idealne pomysły na rozwijające prezenty dla najmłodszych. Warto również zakupić pierwszy sorter, wspomagający rozwój motoryki małej oraz spostrzegawczości. W przypadku rocznych dzieci świetnie sprawdzają się większych rozmiarów twarde książeczki, które rodzice powinni czytać swoim pociechom każdego dnia.

Dużą popularnością wśród roczniaków wciąż cieszą się zabawki interaktywne, jednak dobrze, aby zawierały one jakiś element edukacyjny, na przykład uczyły liczb lub nazw w języku obcym. Choć na prawdziwą naukę języka czy liczenia jeszcze za wcześnie, to maluch będzie mógł osłuchać się z pewnymi wyrazami czy pojęciami. Mózg małego dziecka chłonie niczym gąbka, dlatego im więcej informacji otrzyma, tym lepiej się rozwinie. Tymczasem do zabaw na dworze warto wybrać pierwszy jeździk, wspomagając tym samym rozwój fizyczny maluszka, a także zachęcając do przebywania na świeżym powietrzu.