Dobór opon do pojazdu. Rozwiązanie dla kierowców, którzy nie znają rozmiaru opon danego auta.

Wybór właściwego ogumienia dopasowanego do konkretnej marki i modelu samochodu jest bardzo ważną sprawą. To właśnie od prawidłowego dobrania opon do auta, zależy przyczepność i krótka droga hamowania w warunkach letnich lub zimowych (w zależności od przeznaczenia opon).

Dokładne dopasowanie opon do samochodu ma również istotny wpływ na ogólny komfort jazdy, niskie opory i hałas toczenia czy też na równomierne i powolne zużycie ogumienia. Zasadniczo różne marki opon można stosować w pojazdach wielu marek. Najważniejszym parametrem, jeśli chodzi o dokładność dopasowania jest oczywiście rozmiar. Nie każdy jednak się na tym zna. Na szczęście informacje o rozmiarze ogumienia pasującym do danego pojazdu można uzyskać na wiele sposobów.

Czytanie oznaczeń na felgach to podstawa

Jeśli ktoś nie zna rozmiaru opon pasujących do felg zamontowanych w danym pojeździe to warto po prostu spojrzeć na felgi. Znajdują się bowiem na nich oznaczenia z wieloma przydatnymi informacjami. W przykładowym oznaczeniu 8.5Jx17H2 ET45 informacją o rozmiarze felgi jest liczba 17. Oznacza to, że średnica felgi to 17 cali. 8.5 oznacza szerokość felgi wyrażoną w calach, a ET45 to informacja o osadzeniu obręczy.

Znając te parametry można dobrać opony pasujące do danych felg. Oznaczeń należy szukać na zewnętrznej powierzchni w przypadku wielu felg stalowych. Jeśli mamy do czynienia z obręczami aluminiowymi nakierowanymi bardziej na estetykę, konieczne jest ich zdemontowanie. Ich oznaczenia znajdują się bowiem najczęściej po stronie wewnętrznej.

Oczywiście istotne jest też właściwe czytanie oznaczeń znajdujących się na oponach. Przykładowo oznaczenie 200/55 R17 informuje o oponie o szerokości 200 mm i profilu stanowiącym 55% tej wartości. Ostatnia liczba 17 jest informacją o średnicy wewnętrznej ogumienia wyrażonej w calach.

Aby opona pasowała na daną felgę, ostatnia liczba jej oznaczenia musi pokrywać się z drugą liczbą na oznaczeniu felgi. Założenie mniejszych lub większych opon albo ogumienia o za dużej lub za małej szerokości jest często niemożliwe albo w najlepszym wypadku doprowadza do większego zużycia ogumienia i pogorszenia właściwości jezdnych.

Gdzie jeszcze można szukać informacji o rozmiarze opon?

Samodzielne czytanie i interpretowanie oznaczeń ogumienia oraz felg to najlepszy i dość łatwy sposób pozwalający na ustalenie, jakie opony będą pasować do danego auta. Należy jedynie wiedzieć co oznaczają określone oznaczenia i liczby. Jeśli ktoś ma pewność, że w samochodzie wykorzystywane są nadal fabrycznie zamontowane felgi to dobrą opcją jest skorzystanie z instrukcji pojazdu.

Często w takich dokumentach można znaleźć informacje na temat rozmiaru felg, zalecanego rozmiaru, indeksu nośności i prędkości oraz innych parametrów ogumienia. Jeśli w pojeździe nie ma takiej instrukcji, warto poszukać takiego dokumentu za pośrednictwem Internetu.

Na co jeszcze zwracać uwagę dopasowując opony do samochodu?

Rozmiar i parametry podane na oznaczeniach to podstawa, ale przy wyborze opon dobrze jest zwrócić uwagę również na inne kwestie. Sprawą kluczową jest ustalenie typu ogumienia (letnie, zimowe, całoroczne) i jego istotnych parametrów. Obecnie szczególnie godne uwagi są opony z bieżnikami kierunkowymi oraz asymetrycznymi.

Oferują one bowiem szerokie spektrum parametrów sprzyjających stabilnej jeździe, wysokiej przyczepności i krótkiej drodze hamowania. Nie bez znaczenia jest też mieszanka gumowa, która powinna zużywać się powoli oraz dostosowywać się do zmiennych warunków pogodowych i temperaturowych.