Agregaty hydrauliczne to urządzenia często wykorzystywane w przemyśle – do zasilania pił, młotów i pomp hydraulicznych. Muszą one precyzyjnie spełniać wymogi konkretnych urządzeń, a co za tym idzie, są projektowane z uwzględnieniem specyfikacji dostarczonej przez danego klienta. Jednak urządzenia te cechują się ogromną mocą i świetnymi parametrami użytkowymi. Co więc warto o nich wiedzieć?

Agregaty hydrauliczne  – co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób działają agregaty hydrauliczne?

Agregaty hydrauliczne dedykowane są zasilaniu urządzeń hydraulicznych. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie cieczy (oleju hydraulicznego) o odpowiednim ciśnieniu do odbiorników. Dodatkowo agregaty hydrauliczne są wyposażone w zbiornik, w którym znajduje się wspomniany olej. Jest on odpowiedzialny nie tylko za jej oczyszczenie, ale także i schłodzenie. Z kolei sama pompa jest odpowiedzialna za zasilenie całego układu.

Jak dzielą się agregaty hydrauliczne?

Co do zasady, agregaty hydrauliczne dzielą się na dwa rodzaje: elektryczne i spalinowe. Nietrudno więc wywnioskować, że główną różnicą pomiędzy nimi jest typ zastosowanego napędu. W pierwszym przypadku wykorzystuje się trójfazowe silniki elektryczne, które mają określone napięcie znamionowe. Z kolei agregaty hydrauliczne spalinowe posiadają silnik wysokoprężny.

Oba rodzaje znajdują zastosowanie w odmiennych gałęziach przemysłu. Modele spalinowe najczęściej są wykorzystywane w kontekście zasilenia maszyn budowlanych – sprzętu geotechnicznego lub młotów hydraulicznych. Generują one ogromną moc, a także cechują się dużą wydajnością.

Z kolei agregaty hydrauliczne elektryczne dają możliwość stworzenia układów, które nie wydzielają spalin i iskier. W tym wypadku o wiele lepiej sprawdzają się one w zamkniętych pomieszczeniach czy strefach, w których istnieje ryzyko spowodowania wybuchu.

Jak powinno się dbać o agregaty hydrauliczne?

Agregaty hydrauliczne, podobnie jak każde inne urządzenie, nie jest całkowicie odporne na ewentualne awarie. Intensywna eksploatacja czy nieodpowiednia pielęgnacja może znacznie skrócić ich żywotność. Wobec tego zaleca się, by urządzenia te były regularnie serwisowane. Konserwacja pozwoli zabezpieczyć poszczególne komponenty, a także sprawi, że agregaty hydrauliczne będą użytkowane w sposób bezpieczny.

Warto, przed każdym podłączeniem i uruchomieniem agregatów hydraulicznych, sprawdzić ich stan techniczny i zwrócić uwagę na wszelkie nieprawidłowości w działaniu.

Jakie są największe zalety agregatów hydraulicznych?

Agregaty hydrauliczne mogą pochwalić się całym szeregiem zalet. Jedną z nich jest z całą pewnością wysoka precyzja. Uwarunkowana jest ona wykorzystaniem nowoczesnych zaworów w towarzystwie elementów sterujących. To właśnie dzięki nim można w pełni kontrolować siłę i ruch, jaki wywierany jest na poszczególne elementy całego układu.

W kontekście zalet agregatów hydraulicznych warto wspomnieć również o ich wielofunkcyjności. Prawdopodobnie to ta cecha przyczyniła się do spopularyzowania tego typu urządzeń. Agregaty hydrauliczne można z łatwością dopasować do własnych potrzeb. Wynika to z elastyczności ich układu, do którego można dopasować różnorodne elementy.

Agregaty te są dostępne z uwzględnieniem różnorodnych gabarytów i konfiguracji mocy. Wszystko to sprawia, że stały się one niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu.

Jak dobrać odpowiedni agregat hydrauliczny?

Dobór agregatów hydraulicznych nie jest prosty. W pierwszej kolejności warto uwzględnić to, czy będzie on wykorzystywany na otwartej przestrzeni, czy jednak w zamkniętym pomieszczeniu. Na podstawie tego, będzie można dobrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Jeśli zaś chodzi o pozostałe parametry jak np. moc, to w tym momencie warto skonsultować się ze specjalistą. Agregaty hydrauliczne powinny być perfekcyjnie dopasowane do urządzeń, które mają one zasilać.

Istotną kwestią jest ustalenie zakresu dodatkowych funkcjonalności. Agregaty hydrauliczne mogą być zarówno stacjonarne jak i wyposażone w dodatkowy stojak z kołami, który gwarantuje im mobilność np. na placu budowy.

Warto więc w pierwszej kolejności sprecyzować własne potrzeby oraz wymagania, a następnie zdecydować się na konsultację w kwestii doboru odpowiedniego urządzenia.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://liftonpolskasklep.pl/kategoria/agregaty-hydrauliczne/pneumatyczne-agregaty-hydrauliczne/