Fotowoltaika dla firm – czy stan nasłonecznienia w Polsce działa na jej korzyść?

Panele słoneczne w firmie odpowiedzialne są za produkcję energii, a pełne korzyści można z nich czerpać jedynie przy sprzyjającym promieniowaniu słonecznym. Polski klimat - jak wiadomo, pozostawia sporo do życzenia i w najmniej oczekiwanym momencie potrafi niekoniecznie pozytywnie zaskoczyć. Kaprysy pogodowe mogą być różne, ale w ostatecznym rozrachunku słoneczne miesiące są w stanie zapewnić solidne zapasy energii. Fotowoltaika dla przedsiębiorstw jest więc jak najbardziej opłacalna. Warto na ten temat dowiedzieć się trochę więcej.

Fotowoltaika dla firm – jak słońce wpływa na wydajność paneli?

Energia słoneczna w elektryczną powinna być przetwarzana w sposób płynny i ciągły. Im wyższy poziom nasłonecznienia, tym lepsze wyniki pracy instalacji fotowoltaicznych. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie produkowane panele fotowoltaiczne charakteryzują się zwiększoną skutecznością działania nawet w pochmurne dni. To zasługa pracy licznych zespołów technologicznych, wciąż poszukujących optymalnych rozwiązań na to, by skuteczność pracy kolektorów słonecznych nie była ściśle uzależniona wyłącznie od ciepłych pór roku. W tej chwili wystarczy niewiele światła, aby ekspresowo uruchomić proces wytwarzania surowców energetycznych. Wysoka temperatura nie zawsze będzie sprzyjała pracy instalacji fotowoltaicznych. Jeśli nie ma wiatru, ale temperatura powietrza jest wysoka, ogniwa w panelach mogą się przegrzewać i ulegać zniszczeniu.

Zapytaj o ofertę na fotowoltaikę dla firm: www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/fotowoltaika/instalacje-fotowoltaiczne-dla-firm.html

Jakie czynniki wpływają na właściwe nasłonecznienie?

Jeśli i Was interesuje instalacja fotowoltaiczna dla firmy, powinniście zwrócić uwagę na czynniki, od których zależy stopień natężenia promieni słonecznych. Zaliczamy do nich:

- szerokość geograficzną

- rzeźbę terenu

- stan czystości powietrza

- typ zabudowania

- rodzaje roślinności

- mikroklimat, czy jest wietrznie, czy w pobliżu znajdują się zbiorniki wodne

Mimo że średni roczny stopień nasłonecznienia w Polsce różnić się może w różnych odmiennych rejonach kraju, to i tak ogólne warunki pogodowe nie stawiają żadnych przeciwwskazań, by inwestycja w panele fotowoltaiczne w krótkim czasie stała się faktem przynoszącym oszczędności.

Fotowoltaika dla firm – jakie warunki w kwestii klimatu będą najlepsze?

Optymalnym rozwiązaniem do pracy paneli będzie nasłonecznienie o wartości około 1000 kWh/m2 przy temperaturze ogniwa o wartości 25 stopni. Jeśli ta temperatura zostanie przekroczona, panele fotowoltaiczne zaczynają pracować na gorszym i mniej wydajnym poziomie. Taki stan rzeczy dowodzi, że kraje na południu Europy nie mogą być uznawane za najbardziej korzystne w kwestii odnawialnych źródeł energii. Średni stan nasłonecznienia w Polsce to dokładnie tyle, ile wynosi próg wyżej wymieniony. Natężenie słońca w Polsce jest dość zbliżone do natężenia w Niemczech. Jeśli zaobserwujemy naszych zachodnich sąsiadów, możemy zauważyć, że tam instalacje fotowoltaiczne dla firm już od wielu lat, znacznie wcześniej, niż u nas, zaczęły robić furorę. I wzorowo zdały egzamin. Fotowoltaika sprawdza się przy firmie, ale także przy domu, w którym żyjemy na co dzień.

Autor: Brewa.pl – efektywna fotowoltaika dla firm