Policjanci stargardzkiej komendy sprawdzają, czy kierowcy stosują się do przepisów i utrzymują prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach. W tym celu korzystają z laserowych mierników prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami. Przepisy zakazujące jazdy „na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu i autostradach mają zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort jazdy.

Od czerwca 2021 roku przepisy dokładnie określają minimalny odstęp od pojazdu jadącego przed nami na drogach ekspresowych oraz autostradach.

Zgodnie z art. 19 pkt 3a Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, który kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”

W tym tygodniu policjanci ze stargardzkiej drogówki przeprowadzają kontrolę na drodze ekspresowej S10. W tym celu wykorzystują laserowy miernik prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami. Jeden patrol dokonuje pomiaru, a kilkaset metrów dalej pozostali policjanci zatrzymują sprawców wykroczeń.

Mandat, jaki może otrzymać kierowca, który jedzie za innym pojazdem „na zderzaku”, może wynieść nawet 500 zł.

mł. asp. Dorota Biernikowicz