Z okazji Mikołajek policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie wczoraj rozdawali mieszkańcom elementy odblaskowe. Każda okazja jest dobra do tego, by przypominać o noszeniu odblasków dla poprawy własnego bezpieczeństwa.

Odblaskowa zawieszka, opaska czy kamizelka, jako element garderoby, są bardzo ważne właśnie teraz, gdy za oknami przez większość dnia jest ponuro i szaro. Z okazji Mikołajek stargardzcy policjanci przeprowadzili działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem. Na ulicach miasta rozdawali elementy odblaskowe. Podczas działań przekonywali mieszkańców, jak ważne jest ich noszenie. Kierowca może dostrzec pieszego z odległości nawet 130- 150 metrów. Mundurowi podkreślali, że wieczorem czy po zmierzchu, tylko odblask noszony na odzieży wskaże położenie osoby. Kierowca, który w porę dostrzeże osobę, zyskuje czas na reakcję: może zwolnić, wyhamować czy bezpiecznie ją ominąć. Kilka dodatkowych sekund może uratować zdrowie a nawet życie pieszego. Aby odblaski spełniały swoją rolę muszą być prawidłowo noszone. Powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Najlepiej nośmy je na ramieniu, kostce, na wysokości klatki piersiowej i pleców, przyczepione do wierzchniej odzieży, ale też na torbie czy plecaku.

Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat mówią o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

asp. Justyna Siwarska