Wybrali swoich europosłów: Arłukowicz i Brudziński z największym poparciem
Znamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego dla okręgu, do którego należy nasze miasto. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej oraz Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości będą reprezentować nas w Brukseli. Frekwencja wyborcza w naszym mieście wyniosła 41,43%, przewyższając średnią krajową.
  1. Bartosz Arłukowicz oraz Joachim Brudziński zdobyli najwięcej głosów.
  2. Frekwencja wyborcza wyniosła 41,43%.
  3. Największe poparcie zyskała Koalicja Obywatelska.
  4. Wysoka frekwencja na osiedlu Pyrzyckim.

W naszym mieście uprawnionych do głosowania było 49 008 osób, z czego 20 305 wyborców otrzymało karty do głosowania. Dodatkowo pięć osób skorzystało z możliwości głosowania korespondencyjnego. W sumie oddano 20 190 ważnych głosów. Najwięcej głosów zdobył Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej – 8118 głosów, następnie Joachim Brudziński z PiS – 4044 głosy oraz Włodzimierz Cimoszewicz z Lewicy – 1472 głosy.

Frekwencja wyborcza w naszym mieście była wyższa niż średnia ogólnopolska, która wyniosła 40,65%. Stargardzianie głosowali w 37 obwodowych komisjach wyborczych. Największe zainteresowanie wyborami odnotowano na osiedlu Pyrzyckim, gdzie w obwodowej komisji wyborczej nr 32 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1) frekwencja wyniosła 48,36%. Uprawnionych do głosowania w tej komisji było 2422 mieszkańców, z czego 1821 oddało swój głos.

Wśród mieszkańców naszego miasta największe poparcie uzyskał Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska z wynikiem 44,39%. Na drugim miejscu znalazł się Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 29,24% głosów, a trzecią pozycję zajęła Lewica z 9,54% poparcia.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego startowało również dwoje kandydatów z naszego miasta. Natalia Hajewska z KW Lewica zdobyła 1659 głosów, z czego 99 w naszym mieście. Michał Jach z KW PiS uzyskał 3967 głosów, w tym 940 w naszym mieście.

Pełne wyniki wyborów można znaleźć w źródłach ogólnopolskich, które dostarczają szczegółowych informacji na temat wyników w poszczególnych okręgach.


Na podstawie: Urząd Miejski Stargard