Kierujący samochodem szukał schronienia w Komendzie Powiatowej Policji w Stargardzie po tym, jak popełnił wykroczenie drogowe. Mężczyzna uciekał przed innym kierującym, który chciał zwrócić mu uwagę na stwarzanie niebezpieczeństwa i nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów.

Dyżurny stargardzkiej komendy w miniony piątek otrzymał nietypowe zgłoszenie o tym, że za samochodem marki VW po całym mieście jeździ inny pojazd. Zgłaszający był bardzo zaniepokojony, gdyż jest pracownikiem firmy kurierskiej i przewoził w tym czasie paczki. Mężczyzna szukał pomocy i postanowił przyjechać się na parking przy Komendzie Powiatowej Policji  w Stargardzie, gdzie dyżurny niezwłocznie skierował patrol. Na miejscu okazało się, że za samochodem marki VW jeździł samochód osobowy marki Ford. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że kierujący samochodem marki Ford 55- letni mężczyzna ujawnił wykroczenie drogowe popełnione przez kierującego samochodem marki VW i chciał z nim porozmawiać oraz wytłumaczyć uciekającemu kierowcy, że manewr, który wykonał odbył się w miejscu szczególnie niebezpiecznym, niedozwolonym i mógł spowodować tragiczne skutki. Ustalono, że 21 – letni kierujący samochodem marki VW w miejscowości Żarowo przemieszczając się z nadmierną prędkością na przejściu dla pieszych wyprzedzał samochód osobowy marki Ford. Całe szczęście, że z tego przejścia nikt w tym momencie nie korzystał.

Kierujący samochodem marki VW za popełnione wykroczenie odpowie przed Sądem Rejonowym w Stargardzie.

Nie zawsze w pobliżu miejsca, w którym dochodzi do przestępstwa czy poważnego wykroczenia, jest policja. Dlatego przepisy przewidują, że sprawcę może ująć świadek lub ofiara zdarzenia. Tak zwane ujęcie obywatelskie może bardzo pomóc funkcjonariuszom policji.

Stargardzcy policjanci proszą i apelują o rozsądek i przewidywanie. Każdy bowiem chciałby zakończyć swoją podróż bezpiecznym powrotem do domu. Aby tak się stało, należy przestrzegać ustalonych zasad i przepisów określonych przez prawo o ruchu drogowym.

Przechodzenie przez jezdnię również powinno odbywać się w sposób racjonalnie bezpieczny. Nie powinno się wbiegać, czy to na jezdnię, czy też na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie rozejrzeć się i upewnić czy na drodze nie pojawi się jakiś pojazd. Konfrontacja z każdym rodzajem pojazdu dla pieszego może zakończyć się poważnymi urazami zdrowotnymi, a nawet tragicznie.

asp. Łukasz Więckowski