Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stargard

Wraz z zakończeniem tegorocznych wakacji swoją pracę w okresie letnim podsumowują stargardzcy policjanci. Okres wolny od nauki szkolnej, a dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek poza miejsce zamieszkania za nami. Dla stargardzkich policjantów był to czas wzmożonych działań i czuwania nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu.

 

Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących. Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W okresie tegorocznych wakacji na terenie naszego powiatu policjanci interweniowali 2931 razy .Podczas podjętych interwencji wylegitymowali 4778 osób. Funkcjonariusze ujawnili 1237 sprawców wykroczeń. W stosunku do 181 osób zastosowano postępowanie mandatowe, natomiast 928 osób pouczono. W analizowanym okresie policjanci sporządzili 128 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami było zakłócanie ładu i porządku publicznego, zaśmiecanie miejsca publicznego, czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz kierowanie pojazdem lub rowerem w stanie po użyciu alkoholu.

Funkcjonariusze w walce z przestępczością kryminalną tylko w okresie wakacyjnym zatrzymali na gorącym uczynku 54 sprawców przestępstw. W stosunku do 14 sprawców zastosowano najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W trakcie trwania wakacji równie ważnym zadaniem realizowanym przez stargardzkich mundurowych było ustalenie i zatrzymanie osób poszukiwanych. W analizowanym okresie policjanci zatrzymali łącznie 113 osób poszukiwanych.

Codzienna służba to także zwalczanie przestępczości narkotykowej. Na terenie naszego powiatu funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie blisko 500 gramów narkotyków, w tym blisko 276 gramów amfetaminy, blisko 219 gramów marihuany oraz 155 krzewów konopi.

Okres wakacji to również służba na akwenach. Policjanci kontrolowali stan trzeźwości osób przebywających na plaży oraz korzystających ze sprzętu wodnego. Wielokrotnie apelowaliśmy o nieprzecenianie swoich umiejętności i możliwości. Informowaliśmy o tym, że w walce alkoholu z wodą niejednokrotnie nie mamy szans. Woda jest żywiołem, który nie wybacza błędów. W okresie wakacji na terenie naszego powiatu nie doszło do utonięcia.

Bezpiecznie było także na drogach naszego powiatu. W okresie wakacyjnym doszło do 13 wypadków, w których zginęła 1 osoba i 258 kolizji drogowych. Rannych zostało 13 osób. W roku 2019 podczas wakacji odnotowaliśmy 16 wypadków i 300 kolizji. Jedna osoba zginęła a 21 zostało rannych.

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich ustalili w analizowanym okresie 15 nieletnich, którzy popełnili łącznie 41 przestępstw.

Przez cały okres wakacji oprócz realizacji poszczególnych zadań w służbie codziennej policjanci kontrolowali także adresy osób przebywających na kwarantannie.

 

 

 

podkom. Krzysztof Wojsznarowicz