Poprawa bezpieczeństwa na drogach to jedno z priorytetowych zadań policjantów. Przez nieodpowiedzialnych kierowców wiele osób ginie lub zostają ciężko ranni. Dlatego stargardzcy policjanci przeprowadzili działania profilaktyczne pn. ,,Kierowco zwolnij- szkoda życia’’ mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mundurowi przygotowali ulotki i plakaty profilaktyczne, które wręczali kierowcom. Skupili się także na bezpieczeństwie pieszych, rozdając im odblaski i przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości. Jadąc zbyt szybko nie jesteśmy w stanie zareagować adekwatnie do sytuacji, co może mieć poważne konsekwencje. By przeciwdziałać takim sytuacją policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie przeprowadzili działania profilaktyczne ,,Kierowco zwolnij- szkoda życia’’ ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja została podyktowana rosnąco liczbą zdarzeń drogowych, do których w ostatnim czasie doszło na terenie powiatu stargardzkiego. Działania miały na celu zwrócić uwagę kierowców na zagrożenia wynikające z lekkomyślnego zachowania na drodze i lekceważenie elementarnych zasad ruchu drogowego. Policjanci uświadamiali mieszkańców powiatu stargardzkiego do czego może doprowadzić nadmierna prędkość i roztargnienie za kierownicą oraz wręczali specjalnie przez nich przygotowane ulotki i plakaty profilaktyczne. Szczególnym nadzorem objęte zostały miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Mundurowi skupili się także na bezpieczeństwie pieszych, wręczając im elementy odblaskowe i przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że pieszy, podobnie jak kierujący, jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, korzystającym nie tyko z określonych praw, ale również spoczywają na nim pewne obowiązki.

Hasło umieszczone ,,Kierowco zwolnij- szkoda życia’’, ma przypominać o tym, aby zawsze w bezpieczny sposób dojechać do celu, w tym do miejsca zamieszkania, w którym czekają nasi najbliżsi.

asp. Justyna Siwarska