Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie - bilety, godziny, wystawy i dojazd

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie to główna placówka muzealna miasta, mieszcząca się w zabytkowych barokowych kamieniczkach przy Rynku Staromiejskim oraz w odrestaurowanej Bastei przy Baszcie Tkaczy. Obecnie jedynym dostępnym dla zwiedzających oddziałem jest Basteja, gdzie prezentowana jest multimedialna wystawa stała obejmująca ponad 300 zabytków i około 1000 rycin. Gmach Główny przy Rynku Staromiejskim pozostaje nieczynny do 3 czerwca 2026 roku z powodu zmiany ekspozycji.
Chcę poznać adres i telefon do muzeum → Kontakt i siedziba Chcę sprawdzić, gdzie aktualnie mogę zwiedzać → Basteja — aktualnie jedyny dostępny oddział Chcę poznać godziny otwarcia → Godziny otwarcia Sprawdzam dostępność muzeum dla osób z niepełnosprawnościami → Dostępność architektoniczna Chcę dowiedzieć się, co jest na wystawie w Bastei → Wystawa stała w Bastei — Stargard od średniowiecza do XX wieku Chcę sprawdzić status innych oddziałów i zabytków → Pozostałe lokalizacje i zabytki pod opieką muzeum Szukam zajęć edukacyjnych i warsztatów dla szkół → Oferta edukacyjna Chcę porównać udogodnienia w Gmachu Głównym i Bastei → Dostępność architektoniczna — porównanie obiektów Szukam szybkich odpowiedzi na najczęstsze pytania → FAQ
Kontakt i siedziba
Główna siedziba muzeum mieści się przy Rynek Staromiejski 2-4, 73-110 Stargard. Do 3 czerwca 2026 roku oddział ten jest zamknięty dla zwiedzających — trwają prace nad nową ekspozycją.
W sprawach rezerwacji lekcji muzealnych oraz kontaktu z działami merytorycznymi można dzwonić pod numery: 91 578 38 35 (rezerwacje, Dział Historii i Badań nad Społecznością Lokalną) oraz 91 577 18 85 (rezerwacje tematów i terminów). Dział Archeologii dostępny jest pod numerem 696 129 569.
Basteja — aktualnie jedyny dostępny oddział
Basteja przy Parku Piastowski 1 to odrestaurowana część średniowiecznych murów obronnych z basztą, w której mieści się wystawa stała poświęcona historii Stargardu. To obecnie jedyne miejsce, gdzie można zwiedzać ekspozycje muzealne.
Godziny otwarcia
| Dni tygodnia | Godziny |
|---|---|
| wtorek – piątek | 10.00 17.00 |
| sobota | 10.00 14.00 |
| niedziela, poniedziałek | nieczynne |
Wstęp wolny w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
Dostępność architektoniczna
Basteja jest w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami: płaski wjazd od strony wejścia głównego, winda obsługująca wszystkie kondygnacje, toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na wystawie zamontowano pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcjami słuchu oraz przygotowano audioprzewodniki z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących.
Wystawa stała w Bastei — Stargard od średniowiecza do XX wieku
Wystawa zajmuje cztery kondygnacje i prowadzi zwiedzających przez historię miasta od czasów przedlokacyjnych po początek XX wieku. Ścieżka zwiedzania rozpoczyna się na poziomie -1, gdzie prezentowane są najstarsze dzieje Stargardu — średniowiecze z eksponatami takimi jak datowany na ok. 1330 rok krzyż procesyjny z kościoła Mariackiego z warsztatu lubeckiego mistrza.
Pierwszy poziom ukazuje Stargard jako jedno z najciekawszych urbanistycznie miast Pomorza. Drugi poziom poświęcony jest zmiennej przynależności politycznej miasta, samorządowi miejskiemu oraz kontaktom handlowym — wśród eksponatów znajduje się tu m.in. stargardzki miecz katowski oraz hologram kogi nawiązujący do członkostwa miasta w Hanzie.
Trzeci poziom prezentuje kataklizmy XVII wieku, w tym komentarz astronomiczny dotyczący komety widzianej nad Stargardem. Ostatnia kondygnacja wprowadza w epokę przemysłową, pokazując dynamiczny rozwój miasta i najważniejsze inwestycje tego okresu. Wystawę zamyka Sfera Multitouch — interaktywna instalacja pozwalająca na wędrówkę szlakiem 15 południka.
Pozostałe lokalizacje i zabytki pod opieką muzeum
| Lokalizacja | Status | Opis |
|---|---|---|
| Gmach Główny, Rynek Staromiejski 2-4 | nieczynny do 3 czerwca 2026 | Od 2 czerwca 2026 nowa wystawa czasowa „Stargard – miasto co dobrami się chlubi i z nich słynie" |
| Brama Pyrzycka | godziny nieznane | Zabytkowa brama miejska pod opieką muzeum |
| Baszta Morze Czerwone | godziny nieznane | Średniowieczna baszta obronna pod opieką muzeum |
Brama Pyrzycka i Baszta Morze Czerwone to zabytkowe obiekty znajdujące się pod opieką muzeum.
Oferta edukacyjna
Muzeum prowadzi bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla szkół i grup zorganizowanych — od lekcji stacjonarnych w Bastei i gmachu głównym, przez warsztaty artystyczno-historyczne, po spacery miejskie śladami Pomników Historii. Zajęcia realizowane są również z dojazdem do szkół na terenie powiatu stargardzkiego i poza nim.
Cena lekcji w szkole: 200 zł za klasę (maks. 30 osób) plus koszty dojazdu. Przy większej liczbie klas jednocześnie cena ulega zwielokrotnieniu.
Rezerwacji tematów i terminów można dokonywać pod numerami 91 577 18 85 lub 91 578 38 35 wew. 39.
Wybrane tematy zajęć
| Temat | Forma | Opis |
|---|---|---|
| Muzeum od kuchni | warsztaty stacjonarne | Poznanie pracy muzeum, zabytków i powstawania wystaw z elementami praktycznymi |
| Szlakiem stargardzkich Pomników Historii | spacer miejski | Spacer z opowieścią o zabytkach: Basteja, Brama Pyrzycka, Kolegiata, Baszta Morze Czerwone |
| Chodź, opowiem ci HISTORIĘ | warsztaty w Bastei | Zajęcia z książeczką edukacyjną, budowanie z klocków, doświadczenia sensoryczne |
| Ryneczek Hanzy | warsztaty handlowe | Symulacja dawnego targowiska z licytacją towarów, nauka o przynależności do Hanzy |
| Pośmiertna opowieść | wykład | Życie dawnych stargardzian na podstawie badań szkieletów (klasy 4-8) |
| Warsztaty garncarskie | warsztaty praktyczne | Własnoręczne lepienie naczyń glinianych tradycyjnymi technikami |
| Niepodległa | lekcja interaktywna | O odzyskaniu niepodległości z elementami teatrzyku i zabaw ruchowych |
| Lekcje na wymiar z dostawą do szkoły | lekcja z dojazdem | Historia, przyroda, biologia, język polski, plastyka — na terenie powiatu stargardzkiego |
Pełna lista zajęć dostępna na oficjalnej stronie muzeum.
Dostępność architektoniczna — porównanie obiektów
| Udogodnienie | Gmach Główny (Rynek Staromiejski 2-4) | Basteja (Park Piastowski 1) |
|---|---|---|
| Podjazd dla wózków | brak | tak (płaski wjazd) |
| Winda | brak | tak |
| Toalety przystosowane | nie | tak |
| Pętle indukcyjne | nie | tak |
| Audioprzewodniki | nie | tak (z audiodeskrypcją) |
| Kącik wyciszenia | nie | tak (ze słuchawkami wygłuszającymi) |
Osoby z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku lub słuchu powinny planować wizytę wyłącznie w Bastei — Gmach Główny nie posiada podstawowych udogodnień dostępności.
FAQ
1. Ile kosztują bilety do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie?
Wstęp wolny obowiązuje w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
2. Jakie są godziny otwarcia muzeum?
Basteja przy Parku Piastowskim 1 jest czynna we wtorek–piątek 10.00 17.00 oraz w sobotę 10.00 14.00. Gmach Główny przy Rynku Staromiejskim jest nieczynny do 3 czerwca 2026. Brama Pyrzycka i Baszta Morze Czerwone — godziny nieznane.
3. W którym dniu wstęp jest wolny?
W każdą pierwszą sobotę miesiąca.
4. Jak dojechać do muzeum?
Basteja mieści się przy Parku Piastowskim 1, w pobliżu zabytkowych murów obronnych. Gmach Główny znajduje się przy Rynku Staromiejskim 2-4, w centrum starego miasta. Dokładne połączenia komunikacji miejskiej warto sprawdzić na stronie lokalnego przewoźnika.
5. Czy muzeum jest dostępne dla wózków i osób z niepełnosprawnościami?
Basteja jest w pełni dostosowana — winda, toalety przystosowane, pętle indukcyjne, audioprzewodniki. Gmach Główny nie posiada windy ani podjazdu i nie jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami ruchu.
6. Co można zobaczyć w muzeum?
Obecnie jedyną dostępną ekspozycją jest wystawa stała w Bastei „Stargard od średniowiecza do XX wieku" — multimedialna opowieść na czterech kondygnacjach z ponad 300 zabytkami. Od 2 czerwca 2026 w Gmachu Głównym otwarta zostanie wystawa czasowa „Stargard – miasto co dobrami się chlubi i z nich słynie".
7. Czy można zarezerwować lekcję muzealną dla klasy?
Tak, rezerwacji można dokonywać pod numerami 91 577 18 85 lub 91 578 38 35 wew. 39. Lekcje stacjonarne w muzeum oraz z dojazdem do szkoły (na terenie powiatu stargardzkiego) — koszt 200 zł za klasę plus dojazd.
8. Czy są dostępne audioguide?
W Bastei dostępne są audioprzewodniki z nagraną ścieżką z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących.
Materiał źródłowy stanowiła strona muzeum-stargard.pl. Dane mogą się zmieniać; pamiętaj, warto sprawdzić je na oficjalnej stronie.
Ostatnie Artykuły

Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego - kontakt, pożyczki, wynajem biur i inkubator

Stargardzkie Centrum Kultury - kontakt, kino, zajęcia i dostępność

Zespół Składnic Lasów Państwowych w Stargardzie - kontakt, składnice drewna, odzież leśna

Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie - kontakt, godziny, opłaty za śmieci i PSZOK

Zarząd Dróg Powiatowych w Stargardzie - kontakt, zgłaszanie awarii, zajęcie pasa drogowego

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Stargardzie - kontakt, rejestracja, poradnie

Związek Gmin Zlewni Jeziora Miedwie - kontakt, adres i zajęcia żeglarskie

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Stargardzie - kontakt, rekrutacja, ścieżki służby

Szpital Wielospecjalistyczny w Stargardzie - kontakt, oddziały, poradnie i diagnostyka

Starostwo Powiatowe w Stargardzie - kontakt, wydziały, godziny i sprawy do załatwienia

Urząd Miejski w Stargardzie - kontakt, godziny kas i e-usługi

Urząd Stanu Cywilnego w Stargardzie - kontakt, śluby, rejestracja

Urząd Skarbowy w Stargardzie - kontakt, godziny, e-usługi i właściwość terytorialna

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie - kontakt, godziny, formy wsparcia
Przydatne dane teleadresowe
- KRUS Stargard - kontakt, godziny, obsługiwane gminy i świadczenia dla rolników
- Oddział Zewnętrzny w Stargardzie - kontakt i status jednostki
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stargardzie - kontakt, świadczenia i wsparcie
- Urząd Stanu Cywilnego w Stargardzie - kontakt, śluby, rejestracja
- Przychodnia Medicam w Stargardzie Szczecińskim - kontakt, rejestracja, cennik
- Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie - kontakt, godziny, opłaty za śmieci i PSZOK
